hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezeket tartsa be, ha bejelentené a cég beltagját a kata hatálya alá!

  • adozona.hu
2

Milyen munkaügyi, adózási teendői vannak a vállalkozásnak, ha bejelentené a beltagját a kata hatálya alá? – kérdezte olvasónk, Szipszer Tamás, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

"Egy 2010-ben alakult bt. májusi esedékességgel bejelentené a beltagját a kata alá. Milyen munkaügyi, egyéb feladatot jelent ez? A beltag jelenleg munkaviszonyban van. Meg kell szüntetni a munkaviszonyát április 30-ával? Ki kell jelenteni a T1041-esen, mint munkaviszonyost, és május 1-jével bejelenteni, mint társas vállalkozót? A 1508-as bevalláson jelenteni kell a munkaviszony megszűnését? Májustól mit kell jelenteni, ha nincs más közreműködő a bt.-ben? Van még valami, amire figyelni kell?" – kérdezte olvasónk.

A katatörvény 7. paragrafus (1) bekezdés alapján gyakorlatilag azt lehet mondani, hogy a kisadózóként bejelentett beltag munkaviszonya megszűnik a kisadózóként való bejelentéssel. Vagyis el kell készíteni a kilépő papírokat és a 1041-es nyomtatványon a kijelentést el kell végezni.

Ugyanakkor a törvény 10. paragrafus (1) bekezdése értelmében nem kell külön ismét bejelenteni a kisadózót az 1041-es nyomtatványon, mert elvileg az adóhatóság a kata hatálya alá bejelentkezést követően továbbítja a bejelentés adatait a nyúgdíj és egészségbiztosítási szervekhez.

Mivel a vállalkozás kikerül a társasági adó és a számviteli törvény hatálya alól, ezért április 30-ával, mint fordulónappal indokolt elkészíteni a vállalkozás mérlegét és eredménykimutatását vagyis az éves beszámolót, melyet szeptember 30-áig kell közzétenni.

Szintén ki kell tölteni a záró társaságiadó-bevallást, melyet a 1571-es számú nyomtatványon kell megtenni, szintén szeptember 30-áig.

Ennek a nyomtatványnnak a 01-06-os oldalán kell kiszámolni az osztalék utáni adót kiváltó adót, melyet három részletben kell megfizetni az alábbi határidőkben:

2015. 09. 30.
2016. 02. 25.
2017. 02. 25.

Az osztalék utáni adót kiváltó adó mértéke 16 százalék. Az adó alapját pedig úgy kell kiszámolni, hogy össze kell adni a zárómérlegben szereplő eredménytartalék, saját elhatározásból lekötött tartalék, mérleg szerinti eredmény és az esetleg már elfogadott osztalék kötelezettségként kimutatott együttes összegét.

Az így kapott összegből azonban ki kell vonni a mérlegben szereplő immateriális javak és tárgyi eszközök könyv szerinti értékét. Az így kapott különbözet után kell 16 százalék személyi jövedelemadót fizetni a fent meghatározott három részletben. További adót ezen összeg után nem kell fizetni.

Ha a kisadózón kívül nincs más közreműködő személy, akkor feltétlenül javasolt beadni egy NY jelű nyilatkozatot a 1508-as bevallással kapcsolatban a 2015. 05. 01. és a 2015. 12. 31. közötti időszakra vonatkozólag. Így nem kell minden hónapban nullásan beadni ezeket a bevallásokat.

Ha azonban az év során más kisadózónak nem minősülő személyt is foglalkoztatnak a cégben, akkor természetesen a 1508-as bevallásokat is küldeni kell ezen személyekkel kapcsolatban.

Az iparűzési adózásban a tételes adózást is választhatja a bt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy május 15-éig lehetősége van külön jelezni az önkormányzat felé, hogy az iparűzési adózásban is a tételes adózást választja. A tételes adózást választóknak éves szinten 2,5 millió forint adóalap után kell az adójukat megfizetni. Mivel a kérdésben említett cég év közben lép be a kata hatálya alá, így idén a 2,5 millió forintos adóalapnak az arányos része után kell az adót megfizetni, amennyiben ezen adózási módot választja.

Fontos tudni, hogy a kata hatálya alá való bejelentkezés nem érinti a vállalkozás áfabeli jogállását. Vagyis, ha idén áfaköteles tevékenységet folytatott, akkor az áfabevallásokat továbbra is be kell adnia. Ha viszont alanyi áfamentes tevékenységet folytatott, akkor továbbra sem kell áfabevallást beadnia fő szabály szerint.

Arra is ügyelni kell, hogy a katás vállalkozás által kiállított bevételi számlákon szerepeltetni kell a "kisadózó" megjelölést.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
MaZsola3509

A kisadózó magánszemélyek biztosítotti jogviszonyát a törvény kijelenti, de annak érvényesülésére nem ad részletes végrehajtási szabályokat. Nemcsak ez, de a hivatalok alkalmazkodóképessége is akadálya annak, hogy a biztosítottság pusztán a vállalkozás elkezdésével, vagy egy NAV felé tett bejelentéssel létrejöjjön. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal nem szereli fel az adózói bejelentést azokkal az adatokkal, ami a feldolgozhatóságot segítené, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár pedig nem hajlandó az utólag, járulékadatként megkapott nevet és adóazonosító számot biztosítotti jogviszonyt megalapozó bejelentésként nyilvántartásba venni. Bár összesen néhány tízezer személyről lehet szó, a MKOE tagjai számára többlet-adminisztrációt jelenthet az, hogy a két országos hatáskörű hivatal helyett a T1041-es számú nyomtatványon pótolják a hivatalok eljárásbeli polemizálásának hatását és bejelentést tegyenek. A "katások" biztosítási jogviszonyának automatikus feldolgozása és a jogalkotói szándék érvényre juttatása érdekében az MKOE javasolja, hogy kerüljön kiegészítésre a 424/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet, de úgy, hogy azzal a hivatalnokok se tudjanak vitatkozni. Ehhez vélhetően arra van szükség, hogy a NAV ne a járulékadat feladását, hanem a kisadózói jogviszony létrejöttét közölje az OEP felé, immár a bejegyzéséhez szükséges T1041-es adatstruktúrával egyezően.

http://os.mti.hu/hirek/103583/a_magyar_konyvelok_orszagos_egyesuletenek_kozlemenye

Ruszin Zsolt

datAdat

Az lehet, hogy a NAV szerint nem kell a 1041 nyomtatvány,de az OEP nem áll szóba, s fizettetni akar, ha valaki beteg, s ellátást kap. Konkrétan majdnem jött a számla, s hiába modta egy vállalkozó, hogy Ő KATÁ-s ez alapján biztosított, ( a NAV szerint is) az OEP kifejezetett kérésére be kellett küldeni a 1041-t, s csak így kapott "zöld" utat. Előtte le volt tiltva, s nem kezdeti időszak volt, hanem már fél éve KATÁ-s volt.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Letiltás további kamat számítása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Méhész őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Órabéres dolgozók ünnepnapi távolléti díja

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink