hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bumeránghatással járt az üzemanyag adójának emelése Romániában

  • MTI

Visszaütött Romániában az üzemanyag adójának emelése, mivel olyan mértékben csökkentette a fogyasztást, hogy az már bevétel-visszaesést jelent az államkasszának a tervezett növekedés helyett - közölte szerdán az Adevarul című lap.

A bukaresti szociáldemokrata kormány április 1-jétől emelte az üzemanyag jövedéki adóját literenként hét eurócenttel. A pótlólagos emelésről tavaly döntött a bukaresti kormány, és évi 2,5 milliárd lejes többletbevételt remél tőle, amit autópálya-építésre akar fordítani. Az intézkedést csak április 1-jétől léptették életbe, miután az adóemelést ellenző jobboldali Traian Basescu államfő decemberben kilátásba helyezte, hogy nem hirdeti ki a költségvetési törvényt, ha a kormány nem tesz le - a "gazdaságot megnyomorító" - adóemelési terveiről.

Az Adevarul a román országos statisztikai intézet kedden közzétett adataira alapozza állítását, amelyek szerint áprilisban 16,2 százalékkal csökkent az üzemanyag-értékesítésből származó árbevétel az előző hónaphoz képest.

A lap felidézi, hogy a fuvarozók előre figyelmeztették a kormányt: az adóemelés nyomán az üzemanyag drágább lesz Romániában, mint bármely környező országban és a kamionosok - ha csak tehetik - nem itt fognak tankolni. Radu Tinescu, a Román Közúti Áruszállítók Szövetségének elnöke szerint, ha az üzemanyag-szükséglet 13-15 százalékát a fuvarozók külföldön szerzik be, akkor nem több, hanem éppenséggel kevesebb pénz folyik majd be az államkasszába az adóemelés következtében - írta a lap.

A bukaresti kormány egyebek között az észak-erdélyi és az Erdélyt Moldvával összekötő autópálya építését szándékszik az üzemanyag adójának emeléséből fedezni.

Az április elsejei hét centes adóemelés után az ólommentes benzin ára 1,342 euróra, a gázolajé pedig 1,358 euróra emelkedett Romániában, ezzel a benzin esetében 27.-ről a 20.-ra, a gázolaj esetében pedig a 14. helyre ugrott előre az európai uniós üzemanyagárak táblázatában.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Munkaidő-nyilvántartás elektronikusan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyesületi tag bejelentése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink