34/2009. Számviteli kérdés

552/2010/Szt. 84. § (3) bek./ISZ

Kiválasztott időállapot: Mi ez?
  • Kibocsátó(k):
  • Jogterület(ek):
  • Érvényesség kezdete: 
  • Érvényesség vége: 

MIRŐL SZÓL EZ A JOGSZABÁLY?

A számvitelben egyrészt a befektetési jegyeken elért, realizált hozamot (nyereséget, illetve veszteséget) kell az eredményben szerepeltetni, másrészt a befektetési jegyek, mint befektetett pénzügyi, illetve forgóeszközök piaci értéke és könyv szerinti értéke közötti különbözetet is vizsgálni kell az üzleti év végén. Azaz a számviteli törvény idevonatkozó előírásai szerint:
- olyan alapoknál, ahol rendszeres hozamkifizetésre kerül sor, a befektetési jegyek nettó eszközértéke és névértéke közö...

34/2009. Számviteli kérdés
552/2010/Szt. 84. § (3) bek./ISZ
Vállalkozásunk két éve, év közben vásárolt egy magyarországi, nyílt végű befektetési alap forintban kibocsátott befektetési jegyeiből. A befektetési jegyek a mérleg fordulónapján, illetve a mérlegkészítés időpontjában is állományban vannak, a vállalkozás a valós értéken történő értékelést nem választotta. Az év végi értékelés során ezeket a befektetési jegyeket is át kell-e értékelni, azaz el kell-e számolni a jegyek beszerzéskori árfolyama, illetve mérlegfordulónapra vonatkozó árfolyama közötti különbözetet?
A számvitelben egyrészt a befektetési jegyeken elért, realizált hozamot (nyereséget, illetve veszteséget) kell az eredményben szerepeltetni, másrészt a befektetési jegyek, mint befektetett pénzügyi, illetve forgóeszközök piaci értéke és könyv szerinti értéke közötti különbözetet is vizsgálni kell az üzleti év végén. Azaz a számviteli törvény idevonatkozó előírásai szerint:
- olyan alapoknál, ahol rendszeres hozamkifizetésre kerül sor, a befektetési jegyek nettó eszközértéke és névértéke közötti különbözet összegében kapott hozamot kell kimutatni kamatbevételként, illetve
- a befektetési alapnak történő eladáskor, beváltáskor a nettó eszközérték és a könyv szerinti érték különbözetében realizált hozamot (nyereséget, illetve veszteséget) kell elszámolni - jellegétől függően - kamatbevételként vagy kamatráfordításként, valamint
- ha a befektetési jegyek könyv szerinti (bekerülési) értéke meghaladja a mérlegkészítés időpontjában fennálló piaci értékét, akkor a különbözet összegében - ha az a vállalkozás számviteli politikája szerint tartósnak mutatkozik és jelentős összegű - az üzleti év mérlegfordulónapjára vonatkozóan értékvesztést kell elszámolni, vagy
- a tárgyévet megelőző üzleti év(ek)ben elszámolt értékvesztést, ha a befektetési jegyek értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéke (könyv szerinti értéke) nem éri el a mérlegkészítés időpontjában fennálló piaci értékét - és a különbözet a vállalkozás számviteli politikája szerint tartósnak mutatkozik és jelentős összegű - az üzleti év mérlegfordulónapjára vonatkozóan részben vagy egészben vissza kell írni.
A forintban denominált, nyílt végű befektetési alap által kibocsátott befektetési jegyek értékét az év végi értékelés során csak akkor kell módosítani, ha a befektetési jegyek bekerülési értéke jelentősen és tartósan azok mérlegkészítéskor megállapított piaci értéke felett van, illetve a befektetési jegyekre a tárgyévet megelőző üzleti év(ek) végén elszámolt értékvesztést a számviteli törvény értékelési szabályai szerint vissza kell írni. A megállapított értékvesztést a Részesedések, értékpapírok, bankbetétek értékvesztése között, a pénzügyi műveletek ráfordításaként kell elszámolni, az értékvesztés esetleges visszaírását pedig ugyanezen ráfordítást csökkentő tételként kell könyvelni.
Mindezek alapján egyértelmű, hogy a befektetési jegyek bekerülési értéke fölé történő felértékelésére nem kerülhet sor még akkor sem, ha azokat a mérlegkészítés időszakában beváltották és azokon nyereséget realizált a vállalkozás. A hozamfizetés, illetve beváltás gazdasági eseményeinek eredményre gyakorolt hatását csak hozamfizetéskor, illetve beváltáskor kell elszámolni a pénzügyi műveletek eredményében - jellegétől függően - kamatbevételként vagy kamatráfordításként a következők szerint.
A kapott (pénzügyileg is rendezett) hozamot kamatként kell elszámolni (függetlenül a hozam konkrét megnevezésétől). Ha a vállalkozás a befektetett pénzügyi eszközök között tartotta (tartja) nyílván a jegyeket, akkor annak kapott hozamát a Befektetett pénzügyi eszközök kamatai, árfolyamnyeresége között kell elszámolni, ha a befektetési jegyek a forgóeszközök között szerepeltek (szerepelnek), akkor az Egyéb kapott (járó) kamatok és kamatjellegű bevételek között kell azt kimutatni. Ha a beváltott befektetési jegyeken veszteség realizálódik, akkor azt a Fizetendő kamatok és kamatjellegű ráfordítások között kell elszámolni, függetlenül a befektetési jegy besorolásától.
[A 2000. évi C. törvény 84. § (3) bek. b) pont, 85. § (2) bek. c) pont, (6) bek.]
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A jogszabály aktuális szövegét és időállapotait előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink érhetik el!
{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

A folytatáshoz előfizetés szükséges!
A jogi tudástár előfizetői funkcióit csak előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink használhatják: az aktuális időállapottól eltérő jogszabály tartalma (korábban vagy később hatályos), nyomtatás, másolás, letöltés PDF formátumban, hirdetés nélküli nézet.

A folytatáshoz lépjen be, vagy rendelje meg előfizetését.