69 találat a(z) természetbeni juttatás cimkére

Kft. üdülője Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. vásárol egy üdülőt, visszaigényli az áfát, mert bevételszerzés céljából vásárolta. Jól gondolom, hogy ha a tulajdonosok és a dolgozók is igénybe veszik üdülésre az ingatlant, természetbeni juttatás jön létre? Van-e különbség tulajdonos vagy dolgozó tekintetében?

A könyvvizsgáló szállás- és étkezési költségének elszámolása Cikk

Olvasónk számára az okozott dilemmát, hogy a könyvvizsgáló cégnek a könyvvizsgálati díjon felül járulékos költségként kifizetett összeg adóköteles természetbeni juttatásnak vagy a könyvvizsgálati díj részének tekintendő-e. Kérdésére Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Adóköteles természetbeni juttatás vagy könyvvizsgálati díj? Kérdés

A könyvvizsgáló céggel kötött megállapodásunk értelmében kötelesek vagyunk a könyvvizsgálati díjon felül megfizetni a kapcsolódó járulékos költségeket is – szállás, utazás, étkezés. A számlán ezeket "Járulékos költségek" megnevezéssel, a főtevékenység áfakulcsával számlázza felénk a könyvvizsgáló. Adóvizsgálat során az ellenőrök bekérették ezen költségek részletezését – korábban ezt a könyvvizsgáló nem mellékelte a számlához, mi sem kértük, neki egy excel táblázatban vannak gyűjtve –, és az étkezésre jutó részt természetbeni juttatásnak minősítve adóhiányt szándékoznak megállapítani. Véleményünk szerint jelen esetben az étkezés elvesztette önálló tevékenység jellegét; mi nem étkezést rendeltünk meg és biztosítottunk a magánszemélyek felé. A szerződés tartalma a könyvvizsgálatról szólt, a járulékos költségeket is könyvvizsgálati díjként kezeltük és könyveltük. Cégünk sem munkáltatóként, sem kifizetőként nem áll kapcsolatban az étkezési szolgáltatást igénybe vevő magánszemélyekkel. Az Art. szerint ugyan kifizető az is, aki nem közvetlenül, hanem megbízottja útján nyújtja az adóköteles szolgáltatást, de ott megbízottként a postát és hitelintézetet nevesíti a törvény. Mi étkezési szolgáltatást nem rendeltünk meg és nem "bíztunk meg" ennek megrendelésével a könyvvizsgálót sem. Szakmai véleményüket szeretnénk kérni a fenti ügyben: adóköteles természetbeni juttatást fizettünk, vagy könyvvizsgálati díjat?

Nevezési díj adómentessége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a dolgozóját szeretné egy futóversenyre benevezni "csapatépítési" tréning keretében. A nevezési díjat a kft. fizeti. Az így kifizetett nevezési díj megfelel-e a sporteseményre szóló adómentes juttatásnak, vagy természetbeni juttatásként adókötelezettsége keletkezik a társaságnak? Köszönettel: Juhász Kati

Lakásvásárlás plusz klubkártya Kérdés

Kft. vásárol lakást a Balatonnál bérbeadás céljából. Az adásvételi szerződés tartalmazza, hogy kötelező vásárolni az ingatlan mellett lévő szálloda wellnessrészlegbe 4 darab klubkártyát. A klubkártya tulajdonosa bizonyos dolgokat ingyen, bizonyos dolgokat kedvezményesen vehet igénybe. Az esetleges térítésmentes szolgáltatásokat a szálloda kiszámlázza majd a kártya tulajdonosának. A klubkártyaszerződés a kft.-vel köttetett, de meg van nevezve négy személy, melyek nem tulajdonosai és nem is dolgozói a kft.-nek, hanem külsős partnerei. Abban kérnék segítséget, hogy a klubkártyát (10 év az érvényessége) "ingatlanhoz tartozó vagyoni értékű jognak" (itt értékcsökkenés) vagy szolgáltatásnak (itt elhatárolva 10 évre) kell-e könyvelni. Milyen egyéb buktatói vannak még ennek az esetnek (gondolok itt a természetbeni juttatásra)?

Külföldi költségek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar székhelyű cég ügyvezetője családjával (ahol a feleség munkaviszonyban van a társasággal) átmenetileg külföldre költözik, hogy az üzleti kapcsolatokat megerősítse, illetve új piacokat kutasson fel. Az utazások során a szállásról, utazási költségekről a cég nevére szóló számlát kérnek, és céges bankszámláról fizetnek. Mivel kiskorú gyermekük is velük van, a számlák tartalmazzák a gyermekre jutó összegeket is. A társaság a kiva hatálya alá tartozik jelenleg. Mi lenne a helyes elszámolás ebben az esetben: természetbeni juttatásként kell kezelni a gyermekre jutó összeget, vagy elég lenne megtéríteni a szülőknek a társaság felé ezt az összeget? Válaszát köszönöm!

Üzleti ajándék vásáron Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vásáron a kiállító cég annak a személynek, aki 50 ezer forint felett vásárol vagy 10 százalék engedményt ad, vagy egy eszközt ajándékba. Ez utóbbit a számlán 0 forinttal szeretné feltüntetni. Milyen adózás van az így juttatott eszköz után? Természetbeni juttatásnak minősül? Az engedménnyel gondolom semmi adózási teendő nincs. Köszönöm előre is válaszát

Kölcsönzött munkaerő albérlet-fizetésének járulékai Kérdés

Egy munkaerő-kölcsönző az általunk kölcsönvett dolgozóinak az albérleti költségét továbbszámlázza felénk. Kell-e természetbeni juttatásként járulékot fizetnünk, vagy egyéb adót az albérlet után? Mi van olyankor, ha az albérletet mi biztosítjuk, a számla nevünkre szól (a munkaerő-kölcsönző céggel kötött szerződésben rögzítettük, hogy mi biztosítjuk a dolgozónak az albérletet)? Van-e az albérleti díj után adó- és járulékfizetési kötelezettségünk?

Üzleti ajándék Kérdés

T. Szakértő! Az üzleti ajándék adóköteles mint a természetbeni juttatás? Elszámolható-e úgy üzleti ajándék, hogy taoalap-növelő tételként könyveljük el, és ilyenkor kell-e szja-t és ehót fizetni? Segítségét köszönöm, Ildi

Munkaerő-kölcsönzés Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Munkaerő-kölcsönzésről kapott számla áfája levonható-e? Továbbá ez természetbeni juttatásnak minősül-e? Válaszukat köszönöm.

Tárgyalóbérlés & vitorlásbérlés adózási megítélése Kérdés

Tisztelt Szakértő Kollega! Az alábbi adózási helyzet áfa megítélésében és természetbeni juttatási kérdésében kérném segítségét. Ha én szeretnék találkozni 10 partneremmel és kibérelek egy tárgyalót óránként 20 000 forint + áfa összegért, és ott vagyunk 7 órát, akkor az elismert költség és áfa levonható. Ha 10 partneremmel üzleti tárgyalást folytatok és kibérelünk egy vitorlást, amely ugyancsak alkalmas üzleti tárgyalásra. és még kapitányt is bérelünk hozzá, és kifizetünk érte 140 000 forint + áfa összeget, akkor az természetbeni juttatásnak minősül vagy a valós üzleti tárgyalás alapján igazolható az üzleti tevékenység és nem természetbenizik és az áfa is levonható? Mindkét esetben üzleti megbeszélésről van szó (nem bújtatott költség érvényesítésről). Viszont egyes esetekben nem elhanyagolható a sikeres tárgyalás színpadi kelléke és helyszíne sem. Megtisztelő válaszukat köszönjük. UJ

Dolgozónak kedvezményes áron bérbeadott saját gépjármű Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gépjármű márkakereskedés kedvezményes árú bérleti lehetőséghez juttatja saját dolgozóit. Milyen kockázatokat rejthet ez? Kapcsolt vállalkozásnak számít ez a fajta szerződéses kapcsolat? Kell a piaci árral foglalkoznom? A dolgozói létszám 10 százalékának jut ilyen autó. Felmerülhet a természetbeni juttatás kérdése? Nincs nevesítve, hogy ki kaphat, aki igényli, az kap. Válaszát köszönettel várom. Üdvözlettel, Rákóczy Ferencné

Bérelt gépjármű Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk tartós bérlet formájában gépkocsit bérel egyik dolgozójának. A bérleti díjat személyi jellegű kifizetés közé könyveljük. A bérbeadó kiszámlázza a cégautóadót részünkre. Kérdésem: van-e további adófizetési kötelezettségünk? Helyes-e a gondolat, hogy ha megfizetjük a cégautóadót, akkor nem kell természetbeni juttatásként kezelnünk a bérleti díj összegét? Válaszát előre is köszönöm.

Részesművelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk gyümölcstermesztéssel foglalkozik. 2017-ben a gyümölcsös művelését részesművelés keretében szeretnénk megoldani, amely tevékenységbe munkaviszonyban álló dolgozóinkat vonnánk be, természetesen, aki erre tud vállalkozni munkaidőn túl. A részesművelés a mi elgondolásunk szerint abban testesülne meg, hogy meghatározott, elsősorban gépi munkákat a kft. végezne, míg a kézi munkák elvégzése a dolgozó feladata lenne. A termésen meghatározott arányban (pl. 60-40%-ban) osztozna a kft. és a dolgozó. A dolgozót megillető hányadról felvásárlási jegy kerülne kiállításra és így történne a kifizetés. Ez a művelési módszer számunkra azért lenne előnyös, mert a dolgozó, bevonva családtagjait, elvégezné a kézi munkálatokat - megfelelő ellenőrzés mellett -, és a kft. munkaerőgondjai is enyhülnének. Jogilag járható-e ez az út? Várom szíves válaszát.

Természetbeni juttatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Következő kérdésemre kérném szíves válaszát. Egy társaság munkavállalói részére folyamatos továbbképzéseket szervez külsős cégekkel. A lebonyolító cég étkezést is biztosít a továbbképzés alatt. Az étkezési költség a számlán elkülönítve, külön soron szerepel. A munkáltató a dolgozóinak az étkezési költséget továbbszámlázza, mivel szabályzataiban a természetbeni juttatások tiltva vannak. Dolgozónként külön számlát állít ki. Ebben az estben nem fizeti meg az étkezés után a természetbeni juttatásokra eső adókat. Helyes ez az eljárás? Köszönöm válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közhasznú tevékenység adómentessége

Pölöskei Pálné

adószakértő

Unión belüli jövedelem adózása, árfolyama II.

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink