5 találat a(z) szakemberhiány cimkére

Lakásépítések: nincs elég szakember és kapacitás Cikk

Az elmúlt években 150 ezer új lakás épült a szükséges 350 ezer helyett, és csak 150-180 ezret újítottak fel, holott 400 ezret kellett volna – olvasható a pénteki Világgazdaságban.

Digitalizáció és szakemberhiány: ettől tartanak ma a vezérigazgatók Cikk

A magyarországi vezérigazgatók bíznak abban, hogy saját cégük növekedni fog a következő egy évben, a magyar és a világgazdaság prosperitásával kapcsolatban viszont kevésbé optimisták. A PwC Magyarország munkatársai hatodik alkalommal kérdezték meg és összegezték a hazai vállalatvezetők véleményét, partnerségben a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségével.

Kevés a dolgozó, sok a munka: kell-e mindig szakképzettség? Cikk

Meghatározhatja-e a munkáltató a munkakör betöltéséhez szükséges végzettséget abban az esetben, ha jogszabály írja elő az adott tevékenységhez kapcsolódó szakképzettség meglétét, tekintettel a szakemberhiányra? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Szakképzettség Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésekben szeretném a segítségüket kérni. A munkáltató meghatározhatja-e a munkakör betöltéséhez szükséges végzettséget abban az esetben, ha törvény írja elő az adott tevékenységhez kapcsolódó szakképzettség meglétét? Tehát, ha kormányrendelet előírja, hogy bizonyos tevékenységhez milyen szakképzettség szükséges, de ezzel nem rendelkezik a munkavállaló, akkor a munkáltató alkalmazhatja a munkavállalót a meglévő végzettség hiánya nélkül is? Például a munkaköri leírás vagy a tájékoztató szerint az adott munkakör betöltéséhez a munkáltatónál elég a 8 általános iskolai végzettség (bár jogszabály szerint a munkakör betöltéséhez kellene szakképzettséggel rendelkeznie a munkavállalónak), akkor foglalkoztatható? Azért fontos a kérdés, mivel az adott területen szakemberhiány van, nincs elég szakképzett munkaerő, ezért kénytelen a munkáltató betanítani embereket az adott munkakörök ellátására. Nyomdaipari területről van szó, és elviekben a 21/2010. NFGM-rendelet előírja a szakképesítést a nyomdaiparnál És ebben az esetben, ha felveszi a cég a munkavállalót az adott munkakörre betanított munkásként, mert nem ragaszkodik a képesítés meglétéhez, akkor ezzel megsért bármilyen jogszabályt? És mivel nincs szakképzettsége a munkavállalónak az adott munkakör betöltéséhez (bár a jogszabály előírja a szakképzettséget), ezért a béreknél a kiindulásai alap az lehet a minimálbér, vagy nem, mivel a munkakör igényel szakképzettséget, és ebben az esetben a garantált bérminimumot mindenképpen meg kell neki adni? 9-es feorba besorolhatóak?

Óriási fenyegetettség a szakemberhiány itthon Cikk

A hazai vezérigazgatók derűlátóbbak a jövőt illetően, mint társaik világszerte – derül ki a PwC legújabb Magyarországi Vezérigazgató Felméréséből. Az idei válaszokból az is kirajzolódik, hogy a szakemberhiánytól való félelem felértékelte a munkavállalók jelentőségét az első számú döntéshozók szemében – derül ki a cég közleményéből.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Képzés költségének elszámolása

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kiva választása – kedvezményezett átalukás – jogutód

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivás vállalkozás lakóingatlant értékesített

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink