30 találat a(z) szabadnap cimkére

Jár vagy nem a táppénz? Különbség az orvosi és a jogi keresőképtelenség között, példákkal Cikk

Keresőképtelen többek között az a személy, aki a betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni – írja elő az 1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.) 44. §-a. Sok olyan eset lehetséges, amikor a munkavállaló beteg lesz, elmegy orvoshoz, keresőképtelen állományba veszi az orvos, és orvosi igazolást kap. Ezt leadva a munkáltató felé, táppénzt igényel. Ennek a folyamatnak az eredménye azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a munkavállaló jogilag is keresőképtelen. Ennek jártunk utána.

Év végi szabadságolás – mutatjuk, mi a teendő a „nincs elég” és a „túl sok” szabadság esetében Cikk

Az év vége közeledtével felmerülhet a kérdés, hogy mi a teendő abban az esetben, ha a munkavállalónak elfogyott az éves szabadsága, vagy éppen abban az esetben, ha túl sok szabadsága halmozódna fel év végén. Nézzük, mit tehet a munkáltató!

Papíralapú jelenléti ív vs. online nyilvántartás: mire ad lehetőséget az Mt.? Cikk

Beléptető rendszer és online munkaidő-nyilvántartó rendszer esetén a munkáltató köteles-e kézzel írt vagy nyomtatott formában jelenléti ívet vezetni, nyomtatni, aláírni, megőrizni? Ha igen, milyen módon? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A nők menstruációs szabadságáról és a férfiak urológiai szabadnapjáról vitázott az erzsébetvárosi képviselő-testület Cikk

Az erzsébetvárosi képviselő-testület szerdán döntött a menstruációs szabadság bevezetéséről, de még mielőtt szavaztak volna, a képviselők megvitatták a momentumos Sáli Annamária által bedobott javaslatot, vitáztak egy sort róla – írja a 444.hu.

Munkaidőbeosztás módosításának közlése Kérdés

Milyen szabályok mentén adható ki és vonható vissza a szabadság? Cikk

A szabadság kiadásának szigorú szabályai vannak, melyektől az eltérés szűk körben lehetséges csupán. Érdemes tehát a közkeletű félreértéseket tisztázni. A munkaerőhiány okán pedig sor kerülhet arra a nem szerencsés helyzetre is, hogy a munkáltató egy már kiadott szabadságot visszavonjon. Cikkünkben a szabadság kiadásának és visszavonásának szabályait ismertetjük.

COVID-19 védőoltás: jár-e fizetett szabadság, táppénz, mire kell ügyelni jutalom esetén? Cikk

A COVID-19 vírussal szembeni védőoltás lassan-lassan szinte kötelezővé válik az Európai Unió tagállamaiban, melynek első lépéseként az államok a munkáltatókat hatalmazzák fel az oltási kötelezettség előírására. Az oltási kötelezettség mind a munkáltatók, mind a munkavállalók esetén számos kérdést vet fel, cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

Duális hallgatók szabadnapja és szakhokedvezmény Kérdés

Közeli hozzátartozó halála esetén járó fizetett szabadnap Kérdés

Túlóra kompenzálása szabadidővel 4 órás munkaidőre változott munkaidőben Kérdés

Közszolgálati rendkívüli munkavégzés ellentételezése Cikk

Állami szolgálati jogviszonyban, ha a rendkívüli munkavégzés keretében, ami nem pihenőnapra és munkaszüneti napra volt elrendelve, a Kttv. 98. § (7) bekezdése alapján a szabadidőre járó arányos összeg mennyi, illetve a túlmunka ellenszolgáltatás pótlékot von-e maga után, vagy illetménykiegészítést? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Szabadidő megváltása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy túlórával kapcsolatos tájékoztató készítése során az Mt-.ben érdekes dologra bukkantunk. A pihenőnapon és munkaszüneti napon történő rendkívüli munkavégzés esetén az 50 százalékos túlóra pótlék mellett szabadidő jár az Mt. 143. § (4) bekezdése alapján. A bekezdés alapján ott nem a ledolgozott órák alapján számolunk szabadidőt, hanem másik pihenőnapot kell biztosítani a munkavállaló számára függetlenül attól, hogy milyen hosszú a rendkívüli munkavégzés tartama. Ez számunkra rendkívül furcsa és nem életszerű, hiszen miért kellene azért esetleg egy egész munkanapnyi órát adni megváltásképpen, ha a kollégának esetleg csak egy-két órát kellett ledolgoznia? A 3. bekezdés teljesen korrekt és világos, miszerint nem adhatunk kevesebb órát, mint amit ledolgozott, azonban a 4-ben már azt írja, hogy „a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít”. Itt jól értem, hogy vagy pihenőnapot, vagy a zárójelben lévő pihenőidőt adhatjuk nekik? Létezik erre valamilyen bírói gyakorlat már esetleg? Kérem segítsenek. Köszönettel, Mária

Felháborodást váltott ki egy új szabadnap bevezetése Cikk

Nem fogadta kitörő lelkesedés Lengyelországban az új szabadnap bevezetését, mert a vasárnapi zárva tartás miatt lassan szabadságot kell kivenniük a háziasszonyoknak a vásárlás elintézéséhez – írja a gazeta.pl nyomán a napi.hu.

Fizetett nap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dönthet-e a munkáltató úgy, hogy a munkavállalóknak egy nap nem kell dolgozni, és azt a napot kifizeti a munkavállalóknak? (A munkavállalók rendes szabadságát nem érinti). A vállalat 5. évfordulója alkalmából történne az engedélyezett fizetett nap. Válaszát előre is köszönöm.

Magyar város, ahol plusz szabadnap jár a nemdohányzó önkormányzati dolgozóknak Cikk

Egy napnyi plusz szabadság jár azoknak a szentesi önkormányzati intézménynél vagy gazdasági társaságnál dolgozóknak, akik nem dohányoznak.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Képzés költségének elszámolása

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kiva választása – kedvezményezett átalukás – jogutód

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivás vállalkozás lakóingatlant értékesített

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink