12 találat a(z) eszközérték cimkére

Gépjármű illetéke, forgalmi költség, törzskönyv Kérdés

Piaci érték Kérdés

Ipamegosztás komplex módszere kivaalany részére Kérdés

Iparűzési adó - eszközarányos megosztás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az eszközérték-arányos megosztásnál hogyan kell értelmezni a Htv.-ben leírt azon részt, hogy ha az eszközérték nem határozható meg, akkor ingatlannál a beszerzési érték 2%-a, egyéb eszköznél 10%-a az eszközérték? Amennyiben a nyilvántartás szerinti érték már nulla, akkor ezzel kell számolni az eszközértéket? Ez kötelező, vagy lehetőség? Válaszukat köszönöm. Némethné T. Krisztina

Iparűzési adóalap megosztása – kiva Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kiva hatálya alatt lévő vállalkozás iparűzési adóalapja meghaladja a 100 millió forintot, így a komplex megosztási módszert alkalmazza. Kivás időszak alatt hogyan történik az eszközérték meghatározása? Lehet-e alkalmazni erre az esetre a helyi adókról szóló törvény eszközérték-arányos megosztási módszer leírásából az alábbi részt: ha az eszközérték az előbbiek szerint nem állapítható meg, akkor a számviteli törvény szerinti ingatlanok esetén a beszerzési érték 2 százaléka, egyéb eszközök esetén a beszerzési érték 10 százaléka tekintendő eszközértéknek. Vagy esetleg a számviteli értékcsökkenés lesz az eszközérték? Válaszukat előre is köszönöm.

Iparűzésiadó-megosztás eszközérték arányosan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az iparűzési adóalap számításánál az eszközérték helyes meghatározásában kérném segítségét. Az eszközérték megállapításánál a Tao. tv szerint elszámolható értékcsökkenést vesszük figyelembe. Ha a számított nyilvántartási érték nulla, ott a bekerülési érték 10%-át vesszük figyelembe. Kérdésem az lenne, hogy figyelembe kell-e venni a a 100 000 forint beszerzési értékű tárgyi eszközök esetén is a beszerzést követő évben a bekerülési érték 10%-át? A helyi adó tv. mellékletében ezt írja: "A 100 ezer forint beszerzési érték alatti tárgyi eszközöket - a használat idejétől függetlenül - csak az aktiválás évében kell figyelembe venni". Szerintem ez azt jelenti, hogy bár a beszerzést követő évben értéke nulla, nem kell az eszközértékben figyelembe venni a bekerülési érték 10%-át a kisértékű eszközök esetén. Jól gondolom? Köszönöm előre is válaszát. Mónika

Hipa-megosztás – eszközérték helyes meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az iparűzési adóalap számításánál az eszközérték helyes meghatározásában kérném segítségét. A tövényi szabályozást ismerem, konkrétan az érdekel, hogy mit kell érteni a törvény szövegében a "ha az eszközérték az előbbiek szerint nem állapítható meg...." meghatározás alatt. Konkrétan: 1. Az adott eszköz társaságiadó-törvény szerinti értéke nulla, mert már korábban leíródott (nem kisértékű eszközről van szó ). Ebben az esetben ennél az eszköznél 0 forint az adóalap -megosztásnál figyelembe vehető eszközérték, hiszen az adótörvény szerinti értékcsökkenés 0 – ez is egy szám –, vagy ebben az esetben mondja a törvény, hogy az érték nem meghatározható és eszközértékként a bekerülési érték 10 százalékát kell tekintetem (ingatlan esetén 2 százalék)? 2. Az adott eszközt fejlesztési tartalék terhére vásároltuk, tehát szintén nulla a társaságiadó-törvény szerinti. Illetve ennél az eszköznél soha nem volt figyelembe vehető társaságiadó-törvény szerinti értékcsökkkenés. Itt szintén nulla forint az eszközérték vagy a bekerülési érték 10 százalékát kell figyelembe venni? 3. 10 millió forintos 20 százalékos társaságiadó-kulcsú eszköz vásároltunk 01.01-én, 9,9 millió forint fejlesztési tartalékból, tehát idén elszámolható társasági adótörvény szerinti értékcsökkenés 100 ezer forint. Ebben az esetben idén 100 ezer forint a figyelembe vehető eszközérték? És a következő évben 0 vagy a bekerülési érték 10 százaléka? Köszönöm előre is válaszukat!

Iparűzési adó alapjának megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Használatban lévő, de nullára leírt tárgyi eszközöket az iparűzésiadó-alap meghatározásakor figyelembe kell-e venni? Mikor kell a Htv. melléklet 1,2 pont 3. bekezdését "Ha az eszközérték az előbbiek szerint nem állapítható meg..." akjakmazni? Esetleg a nullára leírt eszközöknél? Társaságunk a Htv. melléklet 2.1 pont szerint eszközérték és személyi jellegű ráfordítás arányában kell, hogy megosztja az adóalapját. Köszönöm válaszát. Tisztelettel: Novák Katalin

Iparűzési adó alapjának eszközérték-arányos megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az iparűzési adóról szóló törvény szerint a tao-törvény szerint az adóévben elszámolható értékcsökkenési leírás vehető eszközértékként figyelembe (bérleti díj és a lízingdíj mellett). Ennek az eszközértéknek meg kell egyeznie a '29-es bevallás (társasági adóról) adózás előtti eredményt csökkentő sorában figyelembe vehető társasági adó szerinti értékcsökkenés összegével? Figyelembe vehetem-e a korábbi években képzett fejlesztési tartalékból a tárgyévben felhasznált összeget az eszközérték számításánál? Válaszát megköszönöm.

Útdíjkedvezmény az iparűzési adóból és eszközérték-arányos megosztás Cikk

Mely járműtípusok után vehető igénybe az úthasználatidíj-kedvezmény az iparűzési adóból, és hogyan kell eszközérték-arányosan megosztani? – kérdezték olvasóink. Szipszer Tamás szakértőnk válaszolt.

Iparűzési adó megállapítása komplex módszerrel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni a következő kérdés megválaszolásában: cég komplex módszerrel osztja meg az ipa alapját két település között (az adóalap meghaladja a 100 millió forintot). 2014 szeptemberétől a telephelyen megszűnt a személyi jellegű kifizetés, a telephelyen már csak ingatlan-bérbeadásból van a cégnek jövedelme. Ilyen esetben a telephelynél kell-e személyi jellegű ráfordítással kalkulálnom (ha igen, mit vegyek figyelembe), vagy csak az eszközérték-arányos megosztást kell figyelembe vennem? Segítségüket köszönöm.

Iparűzési adó: így kell megosztani a telephelyek között Cikk

Az iparűzési adó alapjának települések közötti megosztása gyakran problémát okoz a vállalkozásoknak. Összefoglaltuk az eszközérték-arányos megosztás szabályait.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Kölcsön kamat

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink