441 találat a(z) családi kedvezmény cimkére

Családi kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi kedvezmény érvényesítésével kapcsolatban lenne kérdésem. Fiatalkorú, nappali tanulmányait végző hölgy 5 évvel ezelőtt, egyedülállóként szült. A gyermek felügyeleti jogát a nagypapa (az anya édesapja) kapta meg, a családi pótlékot is az ő nevére utalják. Jelenleg is a család egy háztartásban él, keresete azonban csak az azóta dolgozó anyának van. A nagyapa a családi kedvezményt nem tudja igénybe venni. Kérdésem az lenne, hogy az anya kérheti e a családi kedvezmény figyelembevételét a munkáltatójánál. Válaszukat köszönöm!

Nyilatkozzon időben adókedvezményre jogosultságáról! Cikk

Az év első hónapjaiban több tízezren felejtik el igénybe venni az adókedvezményeket, pedig az időben leadott nyilatkozatok nemcsak magasabb fizetést, hanem lényegesen kevesebb adminisztrációt is jelentenek – hívja fel a figyelmet közleményében a Pénzügyminisztérium (PM).

Külföldről hazatelepült magyar családi kedvezménye Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy Svédországból 12 év után hazatelepült 4 gyermekes házaspár igénybe tudja-e venni a családi kedvezményt, illetve az édesanya a 4 gyermekes kedvezményt? A gyerekek kivétel nélkül Svédországban születtek, családi pótlékot is Svédországból kapják, soha Magyarországról nem kaptak családi pótlékot (a gyerekek 12 év alattiak) de minden gyermek és mindkét szülő magyar állampolgár. Le kell mondaniuk a svéd családi pótlékról ahhoz, hogy a magyar szja-alap családi kedvezményt érvényesíteni tudják?

Egyéni vállalkozók, őstermelők, bérbeadók! Újból itt az adóelőleg-fizetési határidő Cikk

A 2019. évre vonatkozó – negyedik negyedévi – adóelőleget a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) hatálya alá tartozó magánszemélyeknek 2020. január 13-áig kell megfizetniük (január 12-e vasárnapra esik). Ide sorolhatók az egyéni vállalkozók, az őstermelők és azok a magánszemélyek, akik nem tartoznak az előzőek szerinti körbe, de jogszabály esetükben adóelőlegfizetési-kötelezettséget ír elő, mert például nem kifizetőtől (hanem mondjuk bérbeadásból) származik az összevonandó jövedelem.

Családi kedvezmény Kérdés

2 gyermekes munkavállaló egyik gyermeke kedvezményezett, eltartott, másik gyermeke 23 éves, egyetemi tanulmányait befejezve 2019. szeptembertől első mesterképzésben vesz részt, nem jár utána családi pótlék. Alkalmazottként heti 20 órás munkaviszonyban dolgozik is, bruttó bére 82 150 Ft. Mennyi családi kedvezményt vehet igénybe a munkavállaló (egyedül érvényesíti)? Jól gondolom-e, hogy 66 670 Ft/hó az igénybe vehető családi kedvezmény? Köszönettel: Hortobágyiné Tóth Cecília

Ukrán munkavállalók családi kedvezménye Kérdés

Magyar kft. ukrán állampolgárokat munkaviszonyban foglalkoztat. Az ukrán dolgozók ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkeznek. Családjuk, gyermekeik Ukrajnában élnek életvitelszerűen. A foglalkoztatásukhoz kapcsolódóan felmerült kérdéseink a következők: 1. Jár-e pótszabadság a gyermekek után? 2. Jár-e családi pótlék a gyermekek után? 3. Igénybevehető-e a családi kedvezmény? Segítségüket előre is köszönöm

Osztalék adózása családi kedvezmény tükrében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tudom, hogy már többször körbejárt és megbeszélt téma az osztalék adózása, de nem találtam választ a szocho-korlát számítására családi kedvezmény esetére! Konkrétan a kérdésem az lenne , hogy a társas vállalkozó bruttó bére 420 000Ft/hó, a családi kedvezmény összege 330 000 Ft /hó (3 gyermek megosztva), vagyis ténylegesen 90 000 Ft /hó után fizeti meg az szja-t. Ennek tükrében, ha 5 milliós bruttó osztalékot vesz ki a társas vállalkozó, van-e szocho-fizetési/levonási kötelezettsége a cégnek? Előre is köszönöm a segítségét. Üdv. F. Csilla

Családi kedvezmény Kérdés

1998 októberében született gyermek 2019 júniusában befejezte a középiskolát, és – az iskolában maradva – technikusi képzésre jár, nappali tagozatra. Nem sajátos nevelési igényű gyermek. Kérdésem, hogy a családi pótlék és a családi adókedvezmény meddig jár a tanuló után? Köszönöm a segítségüket.

Családi kedvezmény Kérdés

Az édesanyának első házasságból egy kiskorú gyereke van, de elvált. Újra férjhez megy, ebből a házasságból is születik egy gyereke. Ez a házassági is válással végződik, a gyerekek az anyánál maradnak, aki emelt összegű családi pótlékot kap. Második férjével 2018 végén ismét összeköltözik, és azóta is egy háztartásban nevelik a gyerekeket, de nem bejegyzett élettársak. 2019-ben milyen mértékű családi kedvezmény illeti meg az anyát vagy élettársat, illetve a közös háztartásban élő élettársa év végén igénybe veheti-e az anya által nem érvényesíthető adókedvezményt?

Családi kedvezmény – magzat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Férfi kollégám jelenleg élettársi (nem bejegyzett) kapcsolatban él párjával, a családi kedvezményt a párja érvényesíti közös gyermekük után egy összegben az adóbevallásában. A nyár folyamán össze kívánnak házasodni, második közös gyermekük ezt követően születik meg. Közös döntésük alapján a családi kedvezményt a házasságkötést követően kollégám kívánja igénybe venni havonta mindkét gyermekre vonatkozóan. Jól jár el, hogy ha magzat után járó adókedvezményre (amelyre jelenleg élettársként nem jogosult) vonatkozóan a házasságkötést követően nyilatkozik (ekkor egy magzatra és egy gyermekre), illetve a párja a 2019. évi adóbevallásában egy magzat és egy gyermek után érvényesíti a családi kedvezményt a házasságkötést megelőző 2019. évi időszakra? Válaszukat előre is köszönöm!

Az e-SZJA rendszert használók harmada módosította az adóhivatali tervezetet Cikk

Csaknem 30 százalékkal nőtt az e-SZJA rendszert használók száma, az idén 1,5 millióan, tavaly 1,1 millióan nyújtották be határidőre a rendszeren keresztül a személyi jövedelemadó (szja) bevallásukat – ismertette Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium (PM) adóügyekért felelős államtitkára szerdán sajtótájékoztatón, Budapesten.

Családi kedvezmény élettársnak Cikk

Igénybe veheti-e a várandósság idejére, illetve azt követően a családi kedvezményt az apa, ha nem házasodott össze az anyával, de egy háztartásban élnek (nem bejegyzett élettársak)? – kérdezte az Adózóna olvasója. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Családi kedvezmény közös érvényesítése év végén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi a kérdésünk. Az apa egész évben kérte a két kedvezményezett gyermek után a családi kedvezményt. Év végén kiderült, hogy így nem tudja az önkéntes nyugdíjpénztári befizetés után a 36 000 Ft kedvezményt érvényesíteni. Amennyiben az anyával közösen érvényesítik a családi kedvezményt, úgy elkészíthető a bevallás úgy, hogy az apa 36 000 Ft szja-t fizessen, de rendelkezhet erről és a NAV átutalhatja részére az önkéntes nyugdíjpénztári befizetések utáni 205 kedvezményt (36 000 Ft-ot). Míg az anya visszaigényelheti a 36 000Ft-ot. (Vagyis csak annyit érvényesít az anya, hogy az apa rendelkezése teljesülhessen.) Ebben az esetben szóba jön, hogy év közben helytelen nyilatkozatot tett, és emiatt keletkezett év végén több, mint 10 000 Ft szja-kötelezettsége? Vagyis kell-e emiatt különbözeti-bírsággal számolni? (Bár sejthette az apa, hogy a családi kedvezmény mellett nem marad szja-ja, mégis, az önkéntes befizetések csak év végére mutatták meg a tényleges összeget, még akkor is, ha havonta azonos befizetések történtek. Ezek alapján talán nem tartozik ebbe a körbe jelen eset és bírság nélkül megléphető.) Mielőbbi segítő válaszukat előre is köszönöm.

Itt az idő az szja-bevallásra! Ebben különleges a magyar rendszer Cikk

Minden harmadik adófizető megnézte az adóbevallási tervezetét, másfél millióan az interneten tekintették át az iratot – tájékoztatta Varga Mihály az MTI-t. A pénzügyminiszter kiemelte: az adatok azt mutatják, hogy a lakosság körében is egyre népszerűbbek az egyszerű, online megoldások, így néhány éven belül a közigazgatás első papírmentes hivatala lehet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

Családi kedvezmény élettársnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy az apa, ha nem házasodott össze az anyával, de egy háztartásban élnek (nem bejegyzett, nem nyilvántartott élettársak, csak együtt élnek), akkor igénybe veheti-e a várandósság idejére, illetve azt követően a családi kedvezményt? Az szja-törvény 29/A paragrafusának (3) bekezdése úgy fogalmaz, hogy "... továbbá a jogosulttal közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult házastársa". Én úgy értelmezem, hogy közös háztartásban élő házastársa veheti igénybe, viszont több helyen is olvastam, hogy a nem házasok esetében is igénybe veheti az apa. Mi alapján, ha igénybe veheti tényleg? Mivel kell igazolni a jogosultságot? Mielőbbi megtisztelő válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink