246 találat a(z) adótartozás cimkére

Kényszertörlés alatti adótartozás fizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kényszertörlés alatt lévő társaság (kft.) adóját a cég ügyvezetője személyesen, készpénzben kifizette a NAV végrehajtói részére, a kifizetésről átvételi elismervényt kapott. A társaság házipénztári egyenlege 0 forint. A kényszertörlési eljárás április 18. napjával indult meg a társaság ellen, az ügyvezető a készpénzes kifizetést 04. 04-én teljesítette. Kérdésem, hogy ebben az esetben a társaság könyveiben milyen módon lehet rendezni a NAV felé az ügyvezető saját pénzéből fizetett tartozás kiegyenlítését? A tagi kölcsön elkerülhető? Amennyiben tagi kölcsönből kerül megfizetésre az adótartozás, akkor a kényszertörlési eljárás alatt a tagi kölcsönnel mi a teendő? Visszafizetni nem tudja a társaság az ügyvezető részére, mivel nincs semmilyen vagyona, csak adótartozása, a saját vagyona is negatív. Válaszukat előre is köszönöm!

Természetes személyt megillető NAV részletfizetési lehetőség Kérdés

Magánszemély 18SZJA bevallásának szja adónemben fizetendő összege: 560 ezer forint. Ha befizet 61 ezer forintot, kérheti-e a magánszemélyeket megillető 500 ezer forintos automatikus részletfizetést adótartozására? FAM1 nyomtatványt nyújtana be. Köszönettel, CsK

Jelzálogjog-bejegyzés és tartozáselévülés kapcsolata Kérdés

Tisztelt Szakértő, Kérdésem az adótartozás elévülésével kapcsolatos korábban vállalkozóként tevékenykedő most már nyugdíjas magánszeméllyel összefüggésben. 2009-ben született adóhatósági határozat alapján nagy összegű adóhiány került megállapításra (10 millió forintot meghaladóan) fenti adózó terhére, amellyel összefüggésben még a határozathozatal dátumához kötődően egy ingatlanra 100 százalékban (egyedüli tulajdonos az adós), illetve a másik lakóingatlanra 50 százalékban (feleségé volt a másik 50 százalék) jelzálogjogot jegyeztek be. Utóbbi lakóingatlan ugyancsak 2009-ben került át az adózó két gyermekének tulajdonába magánéleti okokból kvázi előrehozott örökség gyanánt, tehát jelenleg a két gyermek tulajdonában van 50-50 százalékban a terhelt ingatlan. Adózó tartozására még 2013-ban egy végrehajtási cselekmény volt foganatosítva, azóta más nem történt, illetve az adózó nem szerepel a hivatalos 180 napot meghaladóan nagy összegű adótartozással rendelkező adósok listáján sem. A gyermekek szeretnék az 50 százalékban jelzálogjoggal terhelt ingatlant értékesíteni és kérnék a jelzálogjog törlését, mivel az adótartozás tudomásuk szerint elévült – amelynek meglétéről egyébként nekik tudomásuk nem volt korábban –, viszont az adóhatóság által foganatosítandó végrehajtási eljárásokról szóló 2017. évi CLIII. törvény 19. § (5) bekezdése alapján nyugszik a végrehajtási eljáráshoz való jog a jelzálogjog bejegyzése alatt. Ilyen esetben hiába évült el az adótartozás, a bejegyzett jelzálogjogot nem töröltetheti a két tulajdonos?

Bt. eszközei "védettek"-e az egyéni vállalkozásból származó adótartozás miatti végrehajtástól? Kérdés

Az egyéni vállalkozó gondatlanságából egyéni vállalkozásán milliós adótartozás halmozódott fel, aminek eredményeképpen egyetlen vagyontárgyát, az autóját lefoglalták. Bűncselekmény gyanúja nem merült fel. A munkáját úgy tudta folytatni, hogy alapított egy bt.-t, melynek ő a beltagja, és így az egyéni vállalkozását bezárta. A bt.-nél már gondosan jár el, nincs adótartozása. Autóra mindenképpen szüksége van a munkájához, ezért szeretne autót vásárolni a bt. nevére. Szeretnénk meggyőződni róla, hogy a korábbi egyéni vállalkozásából származó tartozásának folyományaként semmilyen módon nem vehetik el tőle a bt. tulajdonában lévő autóját.

Lista az adótartozókról: ezrek a NAV szégyenfalán Cikk

Közzétette honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az adótartozással rendelkező magánszemély és nem magánszemély adózók listáit. Előbbin összesen 2820, utóbbin 1463 adózó szerepel névvel, címmel és adóazonosító jellel, illetve adószámmal.

Adótartozás elévülése nehezítésekkel Cikk

Tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozó azt remélte, hogy adótartozása elévült. A NAV másként ítélte meg a helyzetet. Olvasói kérdésre dr. Verbai Tamás jogász, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Elévülés adótartozásnál Kérdés

Egyéni vállalkozó külföldön tartózkodik, ezért vállalkozását 2013. óta szüneteltette. Mivel 2018. évben az öt év lejárt, és nem rendelkezett, a NAV 2018. július 17. napjával hivatalból megszüntette a vállalkozást. Mivel katás tartozása volt, a NAV 2016-ban jelzálogjogot jegyeztetett be itteni ingatlanára. Úgy vélte, hogy ez a tartozás már elévült 2018-ban, így kérelmet nyújtott be a jelzálogjog törlésére. Ezt azonban a NAV elutasította, arra való hivatkozással, hogy a jelzálogjog bejegyzése 6 hónappal meghosszabbítja az elévülési időt. A kérdés az, hogy akkor a jelzálogjog mikor kerülhet törlésre az ingatlanról annak ellenére, hogy az adótartozás már elévült volna egyébként?

Adófizetési biztosíték Kérdés

2018.11.19-én alakult Z Kft. Egyszemélyes kft. ("A" személy), a cégbíróság bejegyezte, adószámot is megkapta, majd a NAV az adózóval szemben adófizetési biztosítékot írt elő. Ez ellen a határozat ellen kimentési kérelemmel élt, de okirati bizonyítékokat nem tudott csatolni, így valószínű a kérelem elutasítása. Korábban egy másik Y Kft. „A” tulajdonos és „B” ügyvezetővel 5 éven belül felszámolással szűnt meg, 1 millió forintot meghaladó adótartozással. 1.„B” vagy „A” személy többségi tag olyan cégben kíván többségi tulajdonos vagy ügyvezető lenni, melynek adószámát a felszámolt cég megszüntetése előtt állapították meg, akkor ebben a működő cégben a változást követően előírhatják az adófizetési biztosítékot, vagy sem? 2. „B” ügyvezető, vagy „A” többségi tagja a megszűnést követően alapított új cégben ügyvezetőként vagy többségi tulajdonosként részt kíván venni, akkor valamennyi ilyen új alapítású cégnél előírja az adóhatóság a biztosíték letétbe helyezésének kötelezettségét, vagy elegendő személyenként egyszer, egy cég vonatkozásában megfizetni azt? Jelen esetben a Z Kft.-nél „A” személyre, előírt befizetés után, ha később „B” személy is „W” vállalkozást indít, újra fennáll az adófizetési biztosíték kockázata? 3. Ha a Z Kft. adózó az előírt adófizetési biztosítékot nem helyezi letétbe, és ellene kényszertörlési eljárás indul, a biztosíték vonatkozásában (más tartozás nincs), a NAV nem jelenthet be hitelezői igényt és nem fordulhat át az eljárás felszámolásba? Válaszukat köszönöm!

Amit tudni kell a NAV fizetési értesítőjéről Cikk

Az ügyfélkapuval rendelkező adózók részére kizárólag elektronikusan, az azzal nem rendelkező adózóknak postai úton megküldött fizetési értesítés tartalmú levél csupán figyelemfelhívás, melyben tartozásáról, és esetleges túlfizetéseiről ad tájékoztatást, jelezve, hogy az adó- és vámhatóság foglalkozik a kialakult helyzettel, és a tartozás meg nem fizetéséből akár még végrehajtási eljárás megindítása is következhet – ecseteli a honlapján közzétett tájékoztatóban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Akadály adóregisztrációs eljárásban Kérdés

Társasági szerződés módosításának előkészítése keretében merült fel, hogy vezető tisztségviselő/cégvezető személye az Art. 19. § szerint akadályt jelenthet-e a tervezett változásbejelentéshez kapcsolódó adóregisztrációs eljárás során. A számításba vett személy korábban olyan cég vezető tisztségviselője volt, amelyet felszámoltak, illetve 180 napon keresztül folyamatosan fennálló adótartozása 5 millió forintot meghaladta. Az adótartozás kezdete 2014.01.15. Fennáll 5 év eltelte után az akadály? Ha nem, akkor kimentést kell erre tekintettel kérni?

Szigorúbban lép fel a NAV a tisztességtelen ügyvezetőkkel szemben Cikk

Az eddiginél is határozottabban lép majd fel az adóhatóság az adótartozásokat felhalmozó kft.-k vezetőivel szemben, akik a közhiedelemmel ellentétben személyes vagyonukkal is felelhetnek az általuk hozott döntésekért – hívja fel a figyelmet a Mazars.

Nőtt az adóhatóságnak hosszú ideje tartozók száma Cikk

Némileg emelkedett a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) tartósan tartozók száma a negyedik negyedévben – derül ki a NAV honlapján közzétett friss adatokból.

NAV, jövedelemletiltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. ügyvezetője, aki a garantált bérminimum után fizeti a járulékot, de jövedelmet nem vesz fel a kft.-ből, letiltást kapott a NAV-tól köztartozás miatt. Az lenne a kérdésem, hogy ha nincs kifizetendő jövedelem, akkor mi a helyes eljárás a letiltással kapcsolatban?

Mit keres végrehajtási bejegyzés a cégkivonaton adótartozás nélkül? Cikk

Sok cég szembesült már azzal, hogy fizetési kedvezményt biztosított számára a NAV – tehát nincs esedékes tartozása –, de ettől függetlenül a cégkivonaton mégis ott van az adóvégrehajtási bejegyzés. Hogyan lehet a cégkivonaton adóvégrehajtás, ha nincs végrehajtható adótartozása a cégnek, és még nullás igazolást is kap?

Jó adózók, figyelem! Előre szól a NAV, ha gond van Cikk

Új szolgáltatásként – egyelőre teszt jelleggel – előzetes értesítést küld a NAV azon adózóknak, akik korábban felvételüket kérték a köztartozásmentes adózói adatbázisba, azonban az október 25-én végzett előzetes vizsgálat szerint valamely mulasztás következményeként már nem felelnek meg az adatbázisban történő szereplés feltételeinek. Az érintett adózók így időt és lehetőséget kapnak az elmulasztott kötelezettség pótlására.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink