hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ilyenkor adómentes a termőföld eladásából származó jövedelem

  • Lepsényi Mária adószakértő

Adókedvezményt vehet igénybe a termőföld eladásából származó jövedelme után az eladó, de könnyen lehet, hogy egyáltalán nem kell adót fizetnie. Összefoglaltuk az ilyen esetekre vonatkozó szabályokat.

A termőföld átruházásából származó jövedelem akkor tehető adómentessé, ha a magánszemély az értékesítéséből származó jövedelmét ismét termőföld vásárlására fordítja, vagy ha nem fordítja, akkor megfelel a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja. tv.)  1. számú mellékletének 9.5. pontjában foglalt mentességi feltételeknek. A 2014. évi adókötelezettség megállapításakor fontos tudni, amennyiben a termőföld szerzési időpontja 1999. vagy korábbi, akkor annak 2014. évi értékesítése okán adókötelezettséggel nem kell számolni az idő múlására tekintettel, de azért az idevonatkozó rendelkezéseket nem árt megismerni.

Az Szja tv.) 64. §-a alapján, amennyiben a kárpótlásról szóló törvények alapján eredeti jogosult magánszemély a kárpótlási eljárás során (a vételi jogának gyakorlásával, utalvánnyal) megszerzett termőföldjét, erdő-művelési ágú földjét értékesíti és az ebből származó jövedelmének az egészét az átruházás napjától számított egy éven belül belföldön, vagy az Európai Unió bármely tagállamában mezőgazdasági művelésű külterületi termőföld tulajdonának a megszerzésére fordítja, akkor a jövedelme után nem kell adót fizetnie. Abban az esetben, ha a tulajdonjog megszerzése az adóbevallás benyújtásáig megtörtént, akkor az előzetes igazolás alapján az adóbevallásban érvényesíthető a kedvezmény. Ha a földvásárlásra az adóbevallás benyújtása után kerül sor, akkor a megfizetett adó a tulajdonjog megszerzésének az igazolása mellett az adóhatósághoz történő bejelentéssel igényelhető vissza. A tulajdonjog megszerzését a ingatlanügyi hatósághoz benyújtott, iktatott szerződéssel kell igazolni.

Az előzőekben ismertetett kedvező szabály vonatkozik a szövetkezetekről szóló 1992. évi I. törvény hatálybalépéséről és az átmeneti szabályokról szóló törvény szerint a részarány-földtulajdonosnak minősülő magánszemély azon termőföldjének, erdő-művelési ágú földjének az átruházására is, amelyet részére önálló ingatlanként kiadtak.

Előfordulhat azonban, hogy a magánszemély nem vásárol újabb termőföldet az értékesítést követően. Esetében a termőföld átruházásából származó jövedelem adómentességére vonatkozó további szabályokról az Szja tv. 1. számú mellékletének 9.5. pontja rendelkezik.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, még milyen esetekben lehet adómentes a termőföld értékesítésből származó jövedelem!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Revolut

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Külföldi napidíj, árfolyam 2

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Személyi kedvezmény visszamenőleges érvényesítése

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink