hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Több adót fizettünk, de nőtt a hiány is

  • adozona.hu

A részletes adatok szerint az államháztartás központi alrendszerének 2015. július végi halmozott hiánya 894,1 milliárd forint volt - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán a honlapján, a most közzétett statisztika megegyezik a korábban közölt előzetes adatokkal.

Az idén júniusban a parlament 15 milliárd forinttal, 892,4 milliárd forintra megemelte az idei államháztartási deficitet, így az első hét havi hiány 0,2 százalékkal magasabb az egész évre vártnál.
Az idei első hét havi hiányon belül a központi költségvetés 953,7 milliárd forintos deficittel, míg a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 36,7 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 22,9 milliárd forintot meghaladó többlettel zártak.

Az NGM közleménye szerint a központi költségvetés hét havi bevételei 59,9 milliárd forinttal alacsonyabbak lettek a múlt évinél, amelynek hátterében elsősorban a fejezeti kezelésű előirányzatok lényegesen elmaradó uniós bevételei állnak. Emellett kisebb összegben teljesültek a költségvetési szervek bevételei, az állami vagyonnal kapcsolatos befizetések, valamint a kamatbevételek is.

Közölték: a fejezeti kezelésű előirányzatok uniós bevételei 276,9 milliárd forinttal maradtak el az előző évi bevételektől, amely egyrészt az évenként változó elszámolások különbségéből ered, másrészt pedig az Európai Unió bizottsága által vizsgálat alá vont és egyeztetés alatt lévő tételek következménye, ez utóbbiak pénzforgalomban később realizálódnak. Ez azonban az uniós módszertan szerinti egyenleget nem befolyásolja, tekintve, hogy az év végéig esetlegesen meg nem érkező, de a bizottságtól jogosan igényelt összegek bevételként elszámolhatók. A szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok uniós kiadásai 170,2 milliárd forinttal haladták meg az előző évi kiadásokat, amely a felfutó kifizetéseknek köszönhető.

A júliusi deficit 70,8 milliárd forintot tett ki, szemben az előző évi 37,7 milliárd forintos hiánnyal. Az eltérést főként a fejezeti kezelésű előirányzatok uniós bevételeinek az előző év júliusához viszonyított jelentős elmaradása okozta, amelyek azonban később elszámolásra kerülnek - közölte a tárca. Ezzel szemben az előző év júliusához képest lényegesen magasabban alakultak a társasági adóból, az általános forgalmi adóból, a jövedéki adóból, a személyi jövedelemadóból, valamint a szociális hozzájárulási adóból és járulékokból származó bevételek.

Az elmúlt évekhez hasonlóan 2015-ben is igaz, hogy a kiadások és bevételek teljesülésének időben eltérő eloszlása miatt a hiány nagyságának lefutása nem időarányos: az év első felében a kiadások meghaladják a bevételeket. Az uniós módszertan szerinti 2015. évi hiánycél továbbra is a bruttó hazai termék (GDP) 2,4 százaléka - hívja fel a figyelmet a minisztérium.

A kamatkiadások január-júliusban 744,1 milliárd forintot tettek ki, 21,5 milliárd forinttal kevesebbet, mint az előző év megfelelő időszakában, a kamatbevételek pedig 169,0 milliárd forintos szintet értek el, 16,6 milliárd forinttal kevesebbet az előző évinél. A nettó kamatkiadás (575,1 milliárd forint) így összességében 4,9 milliárd forinttal lett kevesebb az előző év azonos időszakához képest.

Az adóbevételeket részletezve az NGM kiemeli: január-júliusban a költségvetésnek 3116,3 milliárd forint bruttó általános forgalmi adó bevétele keletkezett, amely a 2014. évi bázisértéket (2905,3 milliárd forint) 211,0 milliárd forinttal, 7,3 százalékkal haladta meg. Ezen belül az önadózói (belföldi) befizetések összege 2910,1 milliárd forintot tett ki, a bázisértéket (2713,6 milliárd forint) 196,5 milliárd forinttal, 7,2 százalékkal haladta meg. A belföldi befizetések növekedése jellemzően a feldolgozóiparhoz és a kereskedelemhez köthető.

A személyi jövedelemadó államháztartási szintű bevétele az első hét hónapban 980,7 milliárd forint volt, ami 51,4 milliárd forinttal magasabb az egy évvel korábbinál.

A társasági adóból a központi költségvetésben az év első hét hónapjában 206,0 milliárd forint bevétel keletkezett, ami az előző év azonos időszaka értékét 46,6 milliárd forinttal, 29,2 százalékkal haladta meg. A befizetések 17,4 százalékkal magasabban, míg a kiutalások 9,6 százalékkal alacsonyabban alakultak az előző évinél. A befizetések emelkedésében elsősorban a vállalatok nyereségének növekedései állnak. A kiutalások csökkenését a kiutalási kérelmek alacsonyabb száma indokolja.

Az egyszerűsített vállalkozói adóból az első hét hónapban 42,3 milliárd forint bevétel teljesült, ez 9,2 százalékkal maradt el a 2014. év azonos időszakitól, ennek hátterében az eva hatálya alá tartozó adózók számának csökkenése áll.

A játékadóból az első hét hónapban 21,4 milliárd forint bevétele keletkezett a központi költségvetésnek, amely 1,8 milliárd forinttal magasabb a 2014. év azonos időszakinál.

A pénzügyi szervezetek 2010-ben bevezetett különadója soron július végéig a központi költségvetésnek 74,2 milliárd forint bevétele származott, ami csaknem megegyezik a 2014. év azonos időszakának bevételével.

A jövedéki adóból származó bevétel az év első hét hónapjában 533,4 milliárd forintot tett ki, amely az egy évvel korábbi összegnél 31,2 milliárd forinttal, 6,2 százalékkal magasabb.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink