hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Családi gazdaság: ki a teljes foglalkoztatott?

  • adozona.hu

Ki minősül a családi gazdaságban teljes foglalkoztatottnak? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Nem találok útmutatót arra vonatkozóan, hogy a családi gazdálkodásban teljes foglalkoztatást mi határozza meg. A családi gazda, aki őstermelő, éves bevételének 95 százaléka is ebből származik, és az őstermelésben dolgozik minden nap, de van heti 10 órás munkaviszonya egy cégnél, annak számít-e? A többi tag kiskorú. Vagy a teljes foglalkoztatás egyenlő az élethivatásszerűen végzett tevékenységgel? A munkaviszony miatt őstermelőként nem biztosított.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló  2013 évi CCXII törvény (Fétv.) 4. §-a szerint  családi gazdaság alatt a  gazdálkodó család tagjainak a tulajdonában és használatában álló földek, továbbá a földhöz tartozó, leltárban megjelölt ingatlan és ingó vagyontárgyak – így különösen épület, építmény, mezőgazdasági berendezés, felszerelés, gép, állatállomány, készlet – olyan együttesét kell érteni, amelynek a gazdálkodó család tagjai között létrejött szerződés szerinti hasznosítása egy családtag teljes foglalkoztatásán és a többi családtag közreműködésén alapul, és amelyet a földművelésügyi igazgatási szerv családi gazdaságként nyilvántartásba vett.

A családi gazdaság nyilvántartásba vételével kapcsolatos 326/2001 (XII. 30) kormányrendelet (továbbiakban: kormányrendelet) szerint a kormányhivatal a családi gazdaságot akkor veszi nyilvántartásba többek között, ha a családi gazdálkodó a kitöltött kérelemhez nyilatkozatot csatol arról, hogy élethivatásszerűen mezőgazdasági, illetve mezőgazdasági kiegészítő tevékenységet kíván folytatni.

A kormányrendelet 1. § (2) bekezdése szerint e rendelet alkalmazásában élethivatásszerűen végzett a mezőgazdasági és a mezőgazdasági kiegészítő tevékenység, ha az abból származó nettó árbevétel/bevétel, illetve jövedelem a tevékenységet végző összes nettó árbevételében/bevételében, illetve jövedelmében legalább az – a kormányrendelet 5. számú melléklete szerint kiszámított – 50 százalékos arányt eléri.

Kérdésként merült fel, hogy egy családtag teljes foglalkoztatásán és a többi családtag közreműködésén mit kell érteni abban az esetben, ha a kormányrendelet a családi gazdálkodó tekintetében köti ki az élethivatásszerűen folytatott tevékenysége, míg ezzel szemben a törvény (ami magasabb szintű jogszabály) úgy is értelmezhető, hogy elég, ha a családi gazdaságban egy tag a teljes foglalkoztatott.

A felvetett esetben a Földművelésügyi Minisztérium álláspontja az volt, amikor írásban megkérdeztem, hogy (nem vitatva azt, hogy a kormányrendelet módosításra szorul) a Fétv. 4. §-ában meghatározott fogalomban szereplő teljes foglalkoztatás, valamint a családi gazdaságok létrehozásáról, nyilvántartásba vételéről, működtetéséről, valamint kiemelt támogatásukról szóló 326/2001. (XII. 30.) kormányrendelet 1. § (2) bekezdése szerinti élethivatásszerűen végzett tevékenység között mindössze terminológiai a különbség, valójában a két fogalom összekapcsolódik.

Véleményem szerint ez azt jelenti, hogy a családi gazdaság vezetőjére vonatkozik az a feltétel, hogy a tevékenységét élethivatásszerűen kell folytatnia, a kormányrendelet 5. sz. mellékletében foglaltaknak pedig annyiban van jelentősége, hogy az őstermelésből származó jövedelemnek meg kell haladnia a bérjövedelmet (más jogviszonyból származót figyelmen kívül kell hagyni). Az arányszám megállapításánál a családi gazdaságból rá jutó bruttó jövedelmet kell nézni, tehát a többé tagét nem kell figyelembe venni.

Az adóhatóság, vagy a családi gazdaság nyilvántartását vezető szerv más álláspontra juthat, ezért megfontolandó állásfoglalást kérni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közhatalmi tevékenység díjának továbbhárítása – Áfa 2

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Fővárosi ipa-mentesség

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Járulékfizetés táppénz alatt

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink