hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjas-szövetkezetek: módosulnak az árbevétel-felosztás szabályai

  • MTI/Adózóna

Támogatta az Országgyűlés gazdasági bizottsága azt a módosító indítványt, amely alapján a közérdekű nyugdíjas-szövetkezet éves nettó árbevételének legalább 85 százalékát a tagok között személyes közreműködésük arányában kell szétosztani. a módosítást a kormány is támogatja.

A javaslatot benyújtó fideszes képviselők nevében Kósa Lajos mint egyéni képviselő elmondta: a közérdekű nyugdíjas-szövetkezetek egyre népszerűbbek, 114 működik már az országban, ennyit jegyeztek be jogerősen a cégbíróságok, mellettük 20-30 nyugdíjas szövetkezet bejegyzése zajlik. Taglétszámuk már 20 ezer fölött van, és jelenlegi szerződésállományuk több mint 2 milliárd forintot tesz ki, de ez az összeg az első fél évben 5-6 milliárd forintra is emelkedhet – tette hozzá. Megjegyezte, hogy az egyik nagy kereskedelmi lánc a napokban hirdetett meg 1 millió munkaórát kifejezetten nyugdíjas-szövetkezetek számára.

A nyugdíjas-szövetkezetek maguk kezdeményezték hogy a diákszövetkezetekhez hasonlóan esetükben is mondja ki a törvény, hogy az éves nettó árbevétel legalább a 85 százalékát fel kell osztani azon tagok között, akik személyesen részt vettek a szövetkezet által vállalt munkákban. Emlékeztetett: a diákszövetkezeteknél a felosztásból nagyon komoly probléma volt, amikor a parlament elfogadta a 85 százalékos szabályt, épp akkor kezdtek el megbukni azok a diákszövetkezetek, amelyek 30, illetve 50 százalékot fizettek ki a diákoknak az elvégzett munka alapján keletkezett bevételből.   

Kósa jelezte azt is, hogy a kormány támogatja a módosítást, amelyre a bizottsági kormánypárti képviselők igennel szavaztak, az ellenzéki képviselők pedig tartózkodtak.

Szakács László (MSZP) felvetette: bár minden ülésszak alatt nagyjából kétszer módosítják a nyugdíjas-szövetkezetekről szóló jogszabályt, a bevételből még mindig 15 százalékot oda lehet adni olyan személyeknek is, akik nem vettek részt a termelésben.

Kósa Lajos válaszában elmondta: minden nyugdíjas-szövetkezet közgyűlése dönti el, hogy a megkeresett pénzt hogyan osztják el. Miután  a nyugdíjas-szövetkezet lényegében egy gazdasági társaság, a könyvelőjüket, az ügyvédjüket, az adminisztráció költségeit ki kell fizetni. Főszabályként nyugdíjasok a tagjai a nyugdíjas-szövetkezetnek, ha a közgyűlés úgy dönt, a nettó bevétel 100 százalékát is feloszthatják, nyilván a gazdasági társaságokról szóló szabályokat ez esetben is figyelembe kell venni. A törvényjavaslat egy minimumot ír elő – hangsúlyozta Kósa.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ajándék kupon

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Unión kívüli szolgáltatás

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink