hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Német-francia javaslatcsomag az euróövezet továbbfejlesztéséről

  • MTI/lapszemle

Célegyenesbe érkezett az euróövezet továbbfejlesztéséről szóló német-francia javaslatcsomag előkészítése, a legtöbb ügyről már megállapodtak, az utolsó nyitott kérdéseket Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök jövő heti találkozóján döntik el – jelentették vasárnap német hírportálok.

Idézték Bruno LeMaire francia pénzügyminiszter Twitter-bejegyzését, amely szerint a német pénzügyminiszterrel, Olaf Scholz-cal szombaton Hamburgban folytatott megbeszélés révén elérhető közelségbe került a végső megállapodás.

A két miniszter az utóbbi időszakban négyszer egyeztetett, felváltva Németországban és Franciaországban. A zárt ajtók mögött folytatott megbeszélésekről rendre az szivárgott ki, hogy a tárgyalás nehéz, de halad, és addig nem lesz megállapodás, amíg nincs egyetértés minden részletkérdésben.

A szombaton késő estig folytatott utolsó, ötödik tárgyalásról név nélkül nyilatkozó források elmondták, hogy érzékeny ügyekben is nagyot léptek előre, legfőképpen a francia fél által javasolt euróövezeti közös költségvetés témájában.

Az ügyet először Emmanuel Macron vetette fel egy tavaly szeptemberi beszédében, elképzelése szerint az euróövezeti tagországok összesített hazai összterméke (GDP) több százalékának megfelelő nagyságú költségvetést kell összeállítani a zóna gazdasági, pénzügyi egységének erősítésére.    

Angela Merkel a német kormányalakítás elhúzódása miatt csak az idén június elején válaszolt nyilvánosan, egy lapinterjúban elmondta, hogy egy legfeljebb néhány tízmilliárd eurós, úgynevezett beruházási költségvetést tart elképzelhetőnek, amelyből a tagországok egymáshoz viszonyított különbségeinek csökkentését, az euróövezeti konvergenciát szolgáló programokat kellene finanszírozni.

Hozzátette: azt is el kell még dönteni, hogy az EU 19 tagját összefogó euróövezet költségvetése a teljes – Nagy-Britannia nélkül számolva – 27 tagú közösség közös költségvetésének része legyen-e, vagy külön kezeljék.

A német-francia javaslatcsomag másik központi eleme várhatóan az lesz, hogy az állandó euróövezeti válságkezelő mechanizmus (ESM) továbbfejlesztésével - a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mintájára - alapítsák meg az úgynevezett euróövezeti valutaalapot, amely hitelekkel támogatná a külső segítségre szoruló tagországokat, és az Európai Bizottsággal együtt ellenőrizné valamennyi tag államháztartási gazdálkodását.

Emmanuel Macron és Angela Merkel kedden tárgyal a két kormány számos tagjának részvételével a  német szövetségi kormány Berlin melletti vendégházában, a Meseberg kastélyban. Az egész napos találkozón a tervek szerint végső formába öntik a közös javaslatokat, amelyeket hivatalosan az EU június 28-án kezdődő csúcstalálkozóján mutatnak be.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink