hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megtorpant a járműgyártás, az ipari termelés egésze csökkent is, erősödött is

  • adozona.hu

Az idén januárban a munkanaphatással korrigált adatok szerint 2,2 százalékkal erősödött Magyarország ipari termelése. A dinamikus, 7,7 százalékos tavalyi növekedés után a várhatóan átmeneti mérséklődést az év végi autóipari leállások elhúzódása okozta – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium honlapján.

A feldolgozóiparon belül mind az elektronika, mind a fémipar kétszámjegyű növekedést tudott elérni az év elején. A nemzetgazdasági tárca az ipar érdemi bővülésére számít az év hátralévő részében, amit a rendelésállományra vonatkozó adatok is alátámasztanak.

2016 januárjában az ipari termelés a kiigazítatlan adatok szerint 0,2 százalékkal csökkent éves összevetésben, míg a munkanaphatással korrigáltan 2,2 százalékos növekedést mutatott. Az ipar nemzetgazdasági ágai közül a döntő súlyt képviselő feldolgozóipar 0,3 százalékos, valamint az energiaipar 2,1 százalékos emelkedést produkált januárban.

A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés közel egyharmadát képviselő járműgyártás kibocsátása az év végi leállások miatt 3,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Ugyanakkor a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 6,6 százalékos, a járműgyártáshoz kapcsolódó gumiipar 1,8 százalékos növekedést mutatnak. A második legjelentősebb alág, az elektronika kiemelkedő 16,6 százalékos növekedést ért el. Rövidtávon a magyarországi bizalmi indikátorok alakulása pozitív irányba mutat, ezt erősíti, hogy a teljes rendelésállomány 11,2 százalékkal meghaladta a tavaly januári értéket.

A hazai mutatókat tekintve az elmúlt két évben tapasztalt erőteljesebb ipari növekedés miatt magas bázis alakult ki, ez várhatóan valamivel alacsonyabb volumenindexeket eredményez majd 2016-ban, de az előző évben elért eredmények is bizonyítják, hogy a hazai ipar képes a fenntartható, kiegyensúlyozott növekedésre. Ahhoz, hogy a magyar ipar folyamatos növekedési ütemet tudjon tartani, a kormány az Irinyi Terv megvalósításakor különös gondot fordít az Ipar Stratégia tudásgazdasági sarokpontjainak integrálására. Az iparstratégia fő fejlesztési iránya tovább erősíti a nemzeti ipart, jelentősen épít az innovációra, segíti az új munkahelyek létrehozását, támogatja a hazai vállalatok verseny- és exportképességét.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közhatalmi tevékenység díjának továbbhárítása – Áfa 2

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Fővárosi ipa-mentesség

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Járulékfizetés táppénz alatt

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink