hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Magánszemély tag kölcsönad: kamatfizetés, adózás dióhéjban

  • adozona.hu

Magánszemély tag által kft.-nek adott kölcsöne esetében milyen módon lehet a kamatot elengedni? Kötelező-e a kft.-nek kamatot fizetnie a tagi kölcsönre? Amennyiben nem fizet, milyen következménnyel jár adózási szempontból? – kérdezte olvasónk. Nagy Norbert, okleveles adószakértőnk válaszolt.

A Ptk. 6:388. paragrafusa értelmében szívességi kölcsön esetén az adós nem köteles kamat és egyéb díj fizetésére, ha ezt a felek kifejezetten kikötötték, vagy ha a szerződés céljából vagy az eset körülményeiből ez következik. Ebben az esetben a kölcsönszerződés szabályait azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy

a) a hitelező a saját körülményeiben bekövetkezett lényeges változás miatt is megtagadhatja a kölcsönösszeg kifizetését, és visszakövetelheti a már kifizetett kölcsönösszeget;

b) az adós nem köteles a kölcsönösszeg rendelkezésre tartásáért díjat fizetni.

A hatályos jogszabályok alapján a magánszemély által nyújtott tagi kölcsön esetében nem kötelező kamatot felszámítani.

Kérdésként felmerülhet, hogy kell-e korrigálni a kft. társaságiadó-alapját a vállalkozás tulajdonosa által kamatmentesen vagy a szokásos piaci kamatnál alacsonyabb kamat mellett nyújtott tagi kölcsön esetén.

A társasági adóról szóló törvény 18. paragrafus (1) bekezdésének b) pontja alapján a kamatmentesen vagy a szokásos piaci kamatnál alacsonyabb kamat mellett, magánszemély által nyújtott tagi kölcsön esetén nem kell megnövelni a társaság adózás előtti eredményét. Amennyiben a tag által nyújtott kölcsönre mégis kamatot számítottak fel, és a felek a kamat elengedéséről döntöttek, úgy az a kft. részéről vagyon megszerzésének minősül, és ajándékozásiilleték-fizetési kötelezettsége keletkezik.

Az illetékekről szóló törvény 11. paragrafus (1) bekezdésének c) pontja alapján az ajándékozási illeték tárgya vagyoni értékű jog ingyenes alapítása, ilyen jognak vagy a gyakorlásának ingyenes átengedése, továbbá az ilyen jogról ellenszolgáltatás nélkül történő lemondás. Az törvény 12. paragrafusának (1) bekezdése értelmében az ajándékozási illeték általános mértéke a megajándékozottnak juttatott ajándék tiszta értéke után 18 százalék.

A kamat vagy a kölcsön elengedése után a magánszemélynek nem keletkezik adó- és illetékfizetési kötelezettsége.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Munkaidő-nyilvántartás elektronikusan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyesületi tag bejelentése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink