hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kiválás az EU-ból: van visszaút?

  • BruxInfo

Az EU-brit kilépési tárgyalások állása uralta az EP keddi plenáris ülésének vitáját, ahol napirend szerint a decemberi EU-csúcs eredményeiről lett volna főként szó. A Brexit kapcsán Donald Tusk azon üzenete adta meg a hangot, miszerint az EU nyitott az egész kiválási folyamat visszacsinálására.

A keddi vita legfontosabb európai uniós üzeneteként értékelte Richard Corbett, munkáspárti brit EP-képviselő (szocialisták és demokraták frakció) az Európai Tanács állandó elnökének azon kijelentését, hogy az Unió a maga részéről változatlanul kész lehet eltekinteni a brit részről kezdeményezett kilépési folyamattól. Másszóval, ha Nagy-Britannia meggondolja magát, akkor van visszaút is – summázta Tusk szavait a veteránt brit képviselő, hangsúlyozva mindennek jelentőségét.

Tusk ilyen irányú meglátását – amit a lengyel politikus twitteres üzenete is közzétett – a keddi vitával egy időben a brit Financial Times és a The Guardian is kiemelt helyen közölte. („Hacsak brit barátaink nem gondolják meg magukat, a Brexit jövő márciusra valósággá válik, annak minden negatív következményével együtt. Mi itt a kontinensen nem gondoltuk meg magunkat: mi továbbra is nyitottak vagyunk önök felé” – szólt az EiT-elnöki üzenet, amit Tusk az EP-plenárison mondott beszédében fejtett ki.)

Megfigyelők megjegyzik, hogy az esetnek különösen az a körülmény ad érdekes hátteret, hogy a napokban maga Nigel Farage, a Brexit egyik kezdeményezője és fő szószólója is úgy vélte, hogy ha ma lenne szavazás a brit kilépésről, a brit parlamentben a szándék kisebbségben maradna, és a közvéleményben is érezhető egy eltolódás a maradni akarók irányába. (Más kérdés, hogy mindebből Farage annak szükségét vonta le, hogy a Brexit-pártiaknak ismét fokozniuk kellene társadalmi-politikai kampányukat.)

A keddi strasbourgi EP-vita amúgy formálisan az előző félévet lezáró decemberi EU-csúcsról szólt – maga Tusk is beszéde kétharmadát ehhez kötődő más témáknak szentelte -, ám a frakciók, majd az egyéni képviselői hozzászólások oroszlánrészét a Brexit-kérdés vitte el.

A folyamat kapcsán a leggyakrabban emlegetett észrevételek amúgy részint – korábbi vitákhoz hasonlóan – „világosabb” és „egyértelműbb” brit álláspontot szorgalmaztak a leendő második tárgyalási szakasz kapcsán, részint az első szakaszban elértek formalizálását és az abban foglaltak „kőkemény garantálását” (Guy Verhofstadt EP-s „Brexit összekötő – belga, liberális – szavaival) követelték.

Gyakran elhangzott megint az is, hogy EU-tagság nélkül egy ország nem számíthat ugyanolyan előnyökre és kedvezményekre, mint amelyek a tagsággal járnak. Többen utaltak ismét az egymás területén élő állampolgárok jogbiztonságának kérdésére, és egyebek között Verhofstadt fontosnak érezte leszögezni, hogy a brit tagság megszűnését követő majdani átmeneti idő alatt az EU-munkavállalók szabad beutazása és munkavállalása Nagy-Britanniában változatlan kell, hogy maradjon.

Cserébe a függetlenség-párti euroszkeptikus brit képviselők ezúttal is leszögezték, hogy szerintük a leghelyesebb volna minden külön egyezkedés nélkül „itt hagyni az egészet”, az összhozadék szerintük így is az Egyesült Királyságnak kedvezne.

A Brexiten kívüli témák közül a legtöbben a migrációs válság kérdését érintették. Tusk a maga részéről ennek kapcsán mindenekelőtt azt hangsúlyozta, hogy egyfelől mindent meg kell tenni az EU-területek védelméért és, hogy „többé ne fordulhasson elő a 2015-ös állapot”, másfelől mielőbb tisztázni kell, hogy az amúgy senki által nem megkérdőjelezett „szolidaritás” mi mindenben ölthet testet – ennek megítélésében ugyanis jelenleg távolról sincs konszenzus. Az EiT elnöke megerősítette, hogy a tagállamok vezetői kötelezettséget vállaltak, hogy „keményen dolgoznak a félév során annak érdekében, hogy júniusra kompromisszumra jussanak” ez ügyben.

A vita bizottsági végszavában Frans Timmermans bizottsági első alelnök – aki az addigra távozott Jean-Claude Juncker elnököt helyettesítette – a jelenleg legtöbb vitát kiváltó menekült-áthelyezés kérdését igyekezte kisebbíteni, hangsúlyozva, hogy az áthelyezési probléma messze nem a legjelentősebb szelete a menekültválság problémakörének. Sokkal átfogóbb, fontosabb kihívások állnak előtte, mint a külső határvédelem, vagy a forrásországokkal való együttműködés. A menekült-áthelyezés szerinte csak egy kis tétel a nagy egészben, amire egyébként is csak „végső esetben”, mint kényszerű, esetleges utolsó megoldásra kerülne sor.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink