hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így igényelhető vissza az első sikeres nyelvvizsga díja, letölthető az űrlap

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Letölthető az első sikeres nyelvvizsga díjához nyújtott támogatás igényléséhez szükséges nyomtatvány a Magyar Államkincstár honlapjáról.

A támogatást az a magyar állampolgár vagy a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (Nftv.) 39. paragrafus (1) bekezdésének a)-h) pontjaiban meghatározott első sikeres komplex nyelvvizsgát tett személy veheti igénybe a 503/2017. kormányrendelet alapján, aki

–       a vizsga napján (komplex nyelvvizsgának megfelelő honosított nyelvvizsga esetén a honosítási határozat kiállításának a napján) még nem töltötte be 35. életévét és

–       a támogatás alapjául szolgáló első sikeres komplex nyelvvizsgát igazoló nyelvvizsga-bizonyítványon megadott vizsganapra, érettségi bizonyítvány, tanúsítvány kiállítására vagy a honosítási határozat meghozatalára e rendelet hatálybalépését követően – 2018. január 1. – került sor.

A rendelet alkalmazásában első sikeres komplex nyelvvizsgának a támogatott nyelvek közül e rendelet hatálybalépését követően elsőként sikeresen megszerzett

–       államilag elismert általános nyelvi vagy szaknyelvi komplex B2 típusú (középfokú) vagy komplex C1 típusú (felsőfokú) nyelvvizsga,

–       írásbeli és szóbeli részvizsga, ha azok az idegennyelvtudást igazoló államilag elismert nyelvvizsgáztatásról és a külföldön kiállított, idegennyelv-tudást igazoló nyelvvizsga-bizonyítványok Magyarországon történő honosításáról szóló 137/2008. kormányrendelet 2. paragrafusának (5) bekezdésében és 1. számú mellékletében foglaltak alapján egyesíthetők,

–       az államilag elismert B2, C1 típusú nyelvvizsgával az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról szóló 100/1997. kormányrendelet 45. paragrafusának (4) bekezdése alapján egyenértékű emelt szintű idegen nyelvi érettségi vizsga, továbbá

–       az államilag elismert B2, C1 típusú nyelvvizsgának megfelelő, a kormányrendelet 13. paragrafusában foglaltak szerint honosított nyelvvizsga tekintendő.

Támogatott nyelvnek az érintett személy állampolgársága szerinti ország hivatalos nyelvétől eltérő, a felsőoktatási felvételi eljárásról szóló 423/2012. kormányrendelet 2. számú melléklet 1. pontjában, a 2. pont l) alpontjában és a 4. pontjában meghatározott idegen nyelvek valamelyike  (tehát angol, német, francia, olasz, orosz, spanyol, a bolgár, a görög, a horvát, a lengyel, a német, az örmény, a roma/cigány (romani, illetve beás), a román, a ruszin, a szerb, a szlovák, a szlovén és az ukrán, latin, portugál, arab, héber, japán, kínai, holland, finn) minősül azzal, hogy az Nftv. 39. paragrafus (1) bekezdésének a)-h) pontjaibanmeghatározott személy tekintetében a magyar nyelv is e körbe tartozik.

A támogatás összege: az első sikeres komplex nyelvvizsga nyelvvizsgaközpontnak vagy az Oktatási Hivatalnak ténylegesen megfizetett díjával, de legfeljebb a megfizetéskor érvényes minimálbér) 25 százalékának (2018-ban 138 000/4 = 34 500 forint) megfelelő összeg.

Abban az esetben, ha csak a második sikeres részvizsgát igazoló nyelvvizsga-bizonyítványon megadott vizsganapra került sor e rendelet hatálybalépését követően, a támogatás csak a második részvizsga díja után jár.

A kérelmet a Magyar Államkincstár honlapján a Társadalombiztosítás és Családtámogatás > Nyugdíjbiztosítás > További nyomtatványok > Nyelvvizsga Támogatás útvonalon lehet elérni és onnan letölteni, majd (nem magyar állampolgárságú személy esetén a pótlappal együtt) a MÁK Nyugdíjfolyósító Igazgatósághoz kell az 1820 Budapest címre beküldeni, de természetesen továbbítható elektronikus úton is. Kiskorú esetén a kérelmet a törvényes képviselőjének kell benyújtania.

A kérelemhez nem kell csatolni bizonyítványt, tanúsítványt vagy honosítási határozatot, mert ezeket az elbíráló az Oktatási Hivataltól beszerzi. Ugyanakkor mellékelni kell a kapott számlát, vagy annak hiányában a nyelvvizsgaközpont, illetve az Oktatási Hivatal által kiállított igazolást a befizetésre vonatkozóan.

A kérelem a bizonyítvány kiállításának, illetve a honosítási határozat közlésének időpontjától számított egy éven belül terjeszthető elő, ami az említett rendelet 4. paragrafusának (2) bekezdése értelmében egyébként jogvesztő határidő. Ez a rendelkezés azonban értelemszerűen csak 2019-től érinthet bárkit is.

A visszatérítés összege a személyi jövedelemadóról szóló CXVII. törvény 1. számú mellékletének 7.37. pontja érelmében adómentesnek minősül.  

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink