hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ebből nőtt az adóbevétel

  • adozona.hu

Tíz százalékkal, 923,9 milliárd forinttal több adó folyt be tavaly Magyarországon, mint egy évvel korábban. A konjunkturális helyzet ezt nem indokolta. Mivel magyarázható a növekedés?

Összesen 10 218 milliárd forint adó- és adójellegű bevételről adott számot 2012-es statisztikáiban a NAV. Az előző évihez képest 10 százalékos növekedés az úgynevezett kiemelt adónemekből származott, de feltűnően, csaknem a triplájára emelkedett a bevétel a környezetvédelmi termékdíjból is. Megduplázódott az adózók egészségügyi hozzájárulási befizetése is és majdnem 24 százalékos az áfa-befizetés növekménye, szja-ból 8,4 százalékkal, társasági adóból 8,1 százalékkal, jövedéki adóból pedig 6,2 százalékkal több folyt be az egy évvel korábbinál. A bevételek több adónemnél így is elmaradtak az előirányzattól: az szja-nál 4,8 százalékkal, az áfánál százalékkal, míg a társasági adónál csaknem 4 százalékkal.
A bevétel növekedése nem a konjunkturális helyzet javulásából, hanem az adó-jogszabályok változtatásából, illetve más speciális körülményekből fakadt. Az összesen 924 milliárd forintos tavalyi többlet tekintélyes része, 528 milliárd forint az áfa-bevételek növekedéséből származott. Ezt elsősorban az általános kulcs tavaly január 1-jei 2 százalékpontos emelése magyarázza, továbbá az, hogy a forgalmi adó visszatérítésénél bevezették a korábbinál hosszabb, az úgynevezett 75 napos szabályt. A kiemelkedő növekedés oka az alacsony bázis is, 2011-ben ugyanis az Európai Bíróság jelentős összegű áfa-visszatérítésre kötelezte Magyarországot. A személyi jövedelemadóban voltak bevételt növelő és csökkentő beavatkozások is. Az előbbire példa az adójóváírás megszüntetése és a béren kívüli juttatások közterhein való módosítás (az utóbbi növelte az egészségügyi hozzájárulásból származó bevéteket is), az utóbbira az adóalap-kiegészítés 2012-ben még részleges eltörlése. Összességében a lakosság 115,6 milliárd forinttal több adót fizetett az egy évvel korábbinál, a befizetések és visszaigénylések egyenleg csaknem 1500 milliárd forint volt.
Társadalombiztosítási járulékokból 103,4 milliárd forinttal, egészségügyi hozzájárulásból 54,5 milliárd forinttal haladta meg a bevétel az egy évvel korábbit. Az előirányzattól leginkább elmaradó társasági adóból is 25,7 milliárd forinttal több, összesen 342,3 milliárd forint bevétel keletkezett. Ez is az adózási jogszabályok változtatásával, így például a veszteség-elhatárolás korlátozásával, illetve a beruházási kedvezmények kivezetésével magyarázható. Bár jövedéki adókból valamelyest (1,7 százalékkal) az előirányzat is túlteljesült, az üzemanyagok jövedéki adójából kevesebb folyt be az egy évvel korábbinál, a dohányosok adója az adómérték emelése miatt 57,5 milliárd forinttal nőtt.   
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ekho minimálbér alatti jövedelem esetén, arányosítás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Rendezvénybelépő elszámolása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Jövedéki termék értékesítése fesztiválon

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink