hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Cégtemető vagy céges otthon? Erre ügyeljen a székhelyszolgáltatóknál!

  • Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó
3

Zűrös cégeket jutányos áron átvevő strómanokat fülelt le a NAV Dél-alföldi Regionális Bűnügyi Igazgatósága. Egy kiskunfélegyházi család szerény otthona 30 vállalkozás számára szolgált székhelyül. Önmagában a székhelyszolgáltatói tevékenység nem bűncselekmény, és piaci igény is van rá. A „gazdasági krimi” ürügyén a legális szolgáltatók ismérveit foglaltam össze.

A nemrégiben zárult nyomozás eredményeként harmincöt személyt (köztük egy ügyvédet) vádolnak közokirat-hamisítással, illetve adócsalással és sikkasztással.

A még 2013 márciusában – és akkor még mindössze négy vádlottal – indult nyomozás során több mint 40 helyszínen foglaltak le cégek fiktív átruházásával és vagyonkimentésével kapcsolatos iratokat a nyomozók.

A gyanú szerint rövid idő alatt, anyagi ellenszolgáltatás fejében több mint 30 gazdasági társaságot írattak egy kiskunfélegyházi, igen szerény körülmények között élő család nevére. Az átírást egy kiskunfélegyházi ügyvéd intézte.

Természetesen – a szerintem inkább áldozat, mintsem tettes – strómanok a cégeket nem akarták működtetni. Igazából erre lehetőségük se lett volna, hiszen az átvett vállalkozások új székhelyeként jellemzően egy Heves megyei, félkész, lakatlan, gazdasági tevékenység folytatására alkalmatlan ingatlant jelöltek meg, sőt, néhány esetben egy kiskunfélegyházi tanyára jegyeztették be a cégeket.

Érthető módon a frissiben eladott – az építőipari vállalkozástól a horgászboltig igen változatos tevékenységi kört felölelő –, „problémás” cégek felkeltették a NAV érdeklődését: a pénzügyi nyomozók egyenként vizsgálták az átírt társaságokat.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mire kell ügyelni a székhelyszolgáltató kiválasztásánál!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
MaZsola3509

Nosza, vezessük be a székhelyszolgáltatókra a Pmt azonosítási szabályait. Nagyjából eddig jutna az NGM és valljuk be, nem túl sok eszközük van a kérdés kezelésére... E mellett azt gondolom, a székhelyszolgáltatás korántsem ördögtől való és a gazdasági tevékenység nem egy címtől lesz szabad szemmel felismerhető. Legutóbb az adóhatóság nem találta meg az ügyfelemet egy irodaházban és folyamat végén képesek lettek volna még az amúgy rendben működő cég adószámát kitörölni. Hátha elmegy Szlovákiába és ott termel a szlovák államnak egy kis GDP-t...

topcegalapitas.hu

A székhelyszolgáltatás intézménye nem magyar sajátosság. Van olyan Magyarországon tevékenykedő nemzetközi virtuális székhelyszolgáltatás nyújtó cég, amelyik 120 országban tevékenykedik, mindenhol háboríthatatlanul. Londonban van olyan cím, ahova több, mint 30.000 cég van bejegyezve. A székhelyszolgáltatás egy valós piaci - legtöbbször tisztességes szándékú igényt - elégít ki. Sok olyan eset van, amikor a cégtulajdonos nem tud székhelyet biztosítani a cégének, pl. mert albérletben lakik és az ingatlan tulajdonosa nem járul hozzá a cégbejegyzéshez. Számtalan esetben a társaság egyetlen aktív taggal rendelkezik, külön irodát nem üzemeltet, és egész nap nincs otthon, pl. ügynök és örül, ha valaki átveszi az adminisztrációt, a külföldi tulajdonú és kint élő személyek itteni évente egy-két ügyletet bonyolító vállalkozásairól még nem is beszéltem (írtam). Olyan esetek is vannak, amikor kezdeti stádiumban jegyeztetik be a cége, amikor még nincs saját irodájuk, vagy még nincs arra bérleti szerződés. Sorolni lehet a legális igénybevételek eseteit. Sajnos több szolgáltató cég bűnözőkkel együttműködve cégek százait jegyeztetik be egy-egy székhelycímre. A topcegalapitas.hu szűri ügyfeleit, a leggyakoribb bűnözői viselkedési mintát konkrétan, hogy egy kísérő jelenlétében egy másik személy (pénzért fillérekért pozíciót vállaló személy, jellemzően ukrán állampolgárok) csak aláír, nálunk nem lehet alkalmazni, még a kísérő igazolványainak átadása is feltétele a szerződéskötésnek. A gyanús eseteket elutasítjuk. A NAV-nak egyébként - bármilyen furcsa - jól jönnek a székhelyszolgáltatók, ezzel a szolgáltatással nem jön létre több bűnözésre irányult cég, hisz ha nincs székhelyszolgáltatás keresnek más megoldást, felvesznek egy egyébként munkanélküli igazgatót, és az ő lakásába jegyeztetik be a céget, vagy egy idős személy tanyájára. Az előnye a NAV-nál a székhelyszolgáltatásnak ott van, hogy tudják, az adott már ismert székhelyszolgáltatóhoz bejegyzett cégnek utána tudnak "menni", praktikus, ha ellenőrzés van, nem 6 különböző címre, akár tanyára kell kimenni, hanem egyetlen szolgáltatóhoz betérni, ahol ott már ismerősök fogadják, folyamatos nyitvatartással, nyilvántartásokkal, egymás után behívni a 6 ügyfelet. Gyakori a közvetlen kézbesítés, ezt egy otthon nem tartózkodó cégvezetővel nem tudják megtenni - feltéve persze, hogy otthon van a cég székhelye. A székhelyszolgáltatóknál a közvetlen azonnali kézbesítés minden esetben eredményes. A székhelyszolgáltatásra piaci igény van, a világ szinte minden szegletében működő intézmény, a megoldás a szabályozott keretek megteremtése, hogy hazárdőrök, vagy bárki ne foglalkozhasson ezzel a területtel, makulátlan, tisztességes adófizetői múlt, több tízmilliós letét, kibővített az adott cég mögötti felelősség stb. akkor a most vétlenként kezüket széttáró székhelyszolgáltatást irányító egyes cégvezetők hirtelen nem adnak boldog-boldogtalannak hozzájárulást. Konkrét megoldási javaslataink vannak.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft.-tulajdonos lehet-e katás egyéni vállalkozó?

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Munkaügyi nyilvántartás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

EPR-díj számviteli elszámolása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink