hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adótrükkök: nem találná ki, kik a vádlottak

  • MTI

Vádat emeltek Luxemburgban az ellen az újságíró ellen, aki elsőként hozta nyilvánosságra, hogy a nagyhercegség éveken át több száz vállalat számára teremtett lehetőséget az egyébként külföldön fizetendő adóterheik minimalizálásra – jelentette pénteken az EUObserver uniós ügyekkel foglalkozó hírportál.

A bíróság nem nevezte meg az újságírót, de a francia AFP hírügynökségre hivatkozva a hírportál azt írja: Edouard Perrinről van szó, aki 2012-ben, a France 2 francia közszolgálati televíziócsatorna egyik műsorában ismertette a luxemburgi adótrükköket.

Perrin ellen az a vád, hogy a kiszivárgott információk nyilvánosságra hozásával társtettesként, cinkosként segített bűncselekményt elkövetni a PriceWaterhouseCoopers könyvvizsgáló cég egyik alkalmazottjának. A vállalat két korábbi munkatársa ellen decemberben, illetve januárban emeltek vádat lopás, szakmai titoktartás megsértése és adatokhoz való illetéktelen hozzáférés miatt, mert kiszivárogtatták, hogy a nagyhercegség külön adómegállapodások révén multinacionális vállalatok százai számára tette lehetővé, hogy profitjukat az országban létrejött leányvállalataikon átfolyatva alig a töredékét kelljen csak megfizetniük annak az adótehernek, amelyet azokban az országokban kellett volna leróni, ahol a profitot megtermelték.

Az adatokat részletesen ismertető Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumának (ICIJ) igazgatója közleményben reagált a vádemelésre, amelyben azt írta: Perrin tudósítása nyilvánvalóan közérdeket szolgált, a vádak pedig arról tanúskodnak, hogy a bíróság "nincs tisztelettel az újságírói munka jelentőségére a hatalmasok elszámoltatásában". Gerard Ryle arra is rámutat, hogy Perrin munkája nagyban hozzájárult, hogy az ügyben hivatalos uniós vizsgálatok indultak, s társadalmi vita kezdődött az adópolitika méltányosságáról.

Bár Perrin már 2012-ben beszámolt a nagyhercegség agresszív adóoptimalizálást lehetővé tevő politikájáról, a "LuxLeaks"-botrány csak tavaly novemberben robbant be igazán a köztudatba, amikor az ICIJ újságírói 28 ezer oldal iratot átvizsgálva feltárták, hogy Luxemburg 343 vállalat, köztük az Ikea, a Deutsche Bank és az Apple számára tette lehetővé az adóterhek minimalizálását.

Az erre lehetőséget biztosító adóhatósági határozatok születésekor az ország miniszterelnöke az a Jean-Claude Juncker volt, aki tavaly novemberben lépett hivatalba mint az Európai Bizottság elnöke. A botrányra válaszul a bizottság arra tett javaslatot, hogy jöjjön létre automatikus információcsere a tagállamok között az ilyen adómegállapodásokról.

A tagállamok kormányainak adózási kiskapukat nyitó politikájának vizsgálatára az Európai Parlament is bizottságot hozott létre.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink