hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Forrásadó: külföldi szervezetek 2010-es adókötelezettsége

  • MTI

A tőkésített kamat után a kifizetőnek kell megállapítania, bevallania és megfizetnie a forrásadót - hívja fel a figyelmet a Deloitte az adóhatóság honlapján a külföldi szervezetek 2010. évi adókötelezettségére vonatkozó állásfoglalás kapcsán.

Az állásfoglalás részletesen kifejti a kamat és szolgáltatási díj tartalmát - ismerteti a társaság hírlevelében Veszprémi István, a Deloitte adópartnere. Ennek értelmében kamatjuttatásnak minősül a kamat tőkésítése is, ilyen esetben ugyanis a kamat tőkésítésével nem pénzben juttatott kamatbevételhez jut a külföldi szervezet. Ebből következően a tőkésített kamat összege után a kifizetőnek kell megállapítani, bevallani és megfizetni az adót, és annak összegét a külföldi személlyel, külföldi illetőségűvel szembeni követelésként kell kimutatni.
   
Az állásfoglalás rögzíti, hogy a forrásadó fizetési kötelezettség alá eső szolgáltatási tevékenységek besorolása esetén tartalmilag kell minősíteni azokat. Az állásfoglalás arról is rendelkezik, hogy adóköteles tevékenységként csak azokat a szolgáltatásokat kell kezelni, amelyeket a TEÁOR az egyes szakágazatokba sorol. Így például nem tartozik az üzletviteli tanácsadás kategóriába a jogi tanácsadás, a számviteli, könyvelési, könyvvizsgálati, illetve az adótanácsadási tevékenység, így azokat nem terheli forrásadó fizetési kötelezettség. Megállapítható ezzel szemben az adófizetési kötelezettség a menedzsment-tevékenység ellenértéke után, ha az tartalmilag piackutatást, és társasági stratégiai és szervezeti tervezést foglal magában.
   
Az adókötelezettség a bevétel megszerzésekor keletkezik, ennek következtében az adófizetési kötelezettség a 2010. január 1. és 2010. december 31. közötti kifizetések esetében áll fenn, tehát a szabály a szerződéskötés időpontjától függetlenül minden az adott évben kifizetett kamat- és díjbevételre vonatkozik. Az állásfoglalás nem rendelkezik azonban az eltérő üzleti éves adózók kifizetéseihez kapcsolódó forrásadó kötelezettségről.
   
Az egyezménnyel rendelkező országokba való kifizetés mentességét a törvény szigorú feltételekhez köti. Annak igazolására, hogy a külföldi szervezet illetőséggel rendelkezik az egyezményes országban, a kifizetőnek már az első kifizetést megelőzően illetőségigazolást kell beszereznie. A külföldi illetőség igazolására a külföldi adóhatóság által kiállított okirat hiteles magyar nyelvű fordításáról készült másolat szolgál, az illetőséget adóévenként kell igazolni. Amennyiben a külföldi személy a kifizetés (juttatás) időpontjában nem tudja igazolni illetőségét, akkor a kifizető a külföldi személy írásbeli nyilatkozatát is elfogadhatja. (Az illetőségigazolást azonban a bevallás benyújtásáig ekkor is be kell szerezni, ellenkező esetben a kifizető köteles megfizetni a nyilatkozat alapján le nem vont, meg nem fizetett adót.)
   
Ezen felül az állásfoglalás rögzíti, hogy kamat, illetve a jogdíj tekintetében a haszonhúzó fogalmát nem szükséges vizsgálni, ez ugyanis a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény (Tao. tv.) rendelkezései alapján nem keletkeztet adóalanyiságot.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Magyar–Japán egyezmény

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Cserepótló vétel, illeték

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szerződéskötés

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink