hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Pórul járhat az uniós értékesítéssel, ha nem figyeli a terméke útját!

  • dr. Verbai Tamás, HÍD Adószakértő és Tanácsadó Zrt.

(R)áfázhatnak azok az Európai Unió más tagállamába értékesítők, akik – adott esetben tudtukon kívül – láncügylet részesei lesznek, és ennek következtében korántsem biztos, hogy áfamentesen értékesíthetik termékeiket. Kiemelt kockázatot rejt, ha közösségen belüli értékesítés során a partner címétől eltérő rendeltetési helyre történik a fuvarozás. Mely esetekben beszélhetünk valóban közösségen belüli adómentes értékesítésről?

Magyarország immáron lassan tíz éve, hogy az Európai Unió tagja, ami – természetesen már a csatlakozási folyamat megindulását követően is – számos változást eredményezett az élet valamennyi területén. A gazdasági élet, az adózás szemszögéből tekintve az egyik ilyen lényeges momentum a hozzáadottértékadó-irányelvben megfogalmazott adósemlegesség elvéből fakadó, a közösség egyes tagállamai között megvalósuló termékértékesítésekhez kapcsolódó adómentesség bevezetése volt.

Ugyan ez a jogintézmény már Magyarországon is közel egy évtizedes múlttal bír, mégis számos kérdés és probléma merül fel a vonatkozó szabályok értelmezése és alkalmazása kapcsán a közösség szinte valamennyi tagállamában.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfatv.) 89. § (1) bekezdése kimondja, hogy mentes az adó alól – a (2) és (3) bekezdésben meghatározott eltéréssel – a belföldön küldeményként feladott vagy belföldről fuvarozott termék értékesítése igazoltan belföldön kívülre, de a közösség területére.

Az adómentesség független attól, hogy a küldeménykénti feladást vagy a fuvarozást akár az értékesítő, akár a beszerző vagy – bármelyikük javára – más végzi egy olyan másik adóalanynak, aki (amely) ilyen minőségében nem belföldön, hanem a közösség más tagállamában jár el, vagy szintén az unió más tagállamában nyilvántartásba vett adófizetésre kötelezett, nem adóalany jogi személynek.

Tudni kell azonban, hogy a láncügylet alapját képező termékértékesítések közül csak egyetlen értékesítés lehet adómentes, mivel a többszöri termékértékesítés ellenére a fent hivatkozottak szerint csak egyszer fuvarozzák a terméket.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben konkrét példán keresztül bemutatjuk, hogy az értékesítésben részt vevő láncolat mely tagja számára lehet áfamentes az ügylet.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink