hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nesze nektek, áfavisszaigénylők! Itt az NGM álláspontja, nincs automatikusan kamat?

  • MTI/Adózóna
3

Késedelmi kamat is jár azoknak a magyarországi adóalanyoknak, akiket kár ért az áfa késedelmes visszatérítése miatt – döntött még júliusban az Európai Bíróság; az erről szóló végzést viszont csak tegnap este hozta nyilvánosságra. A Nemzetgazdasági Minisztérium úgy értelmezi az ítéletet, hogy a magyar bíróságnak kell döntenie a késedelmi kamatfizetés feltételeiről, esetleges mértékéről.

Az ügy 2011 nyarára nyúlik vissza, amikor a luxembourgi bíróság kimondta, hogy ellentétes az EU-joggal az a magyar adójogi szabályozás, amely szerint nem lehet visszatéríteni az áfát a ki nem fizetett beszerzések után. A magyar jogalkotó módosította a kifogásolt szabályozást, de nem rendelkezett arról, hogy kárpótolja az érintett cégeket az áfa késedelmes visszatérítése miatt elszenvedett vagyoni hátrány miatt.

Az unió által kifogásolt áfaszabály hatályon kívül helyezését követően az autóalkatrészeket gyártó Delphi Hungary a korábban vissza nem igényelhető áfaösszegek után késedelmi kamat kiutalását kérte az adóhatóságtól. Ezt az adóhatóság nem teljesítette, így az ügy bíróság elé került. Az eljáró szombathelyi bíróság kérte az Európai Bíróságtól, állapítsa meg, hogy a kamatfizetés lehetőségét kizáró magyar gyakorlat összhangban van-e az uniós joggal.

Végzésében az Európai Bíróság kimondta: ésszerű határidőn belül kell visszatéríteni az adóalanyoknak járó adót. Azok az adóalanyok, akiknek ésszerű határidőn túl térítették vissza az adót, az uniós jog alapján késedelmi kamatra jogosultak.

A bíróság rámutatott: a magyar jog előírja a késedelmi kamat megfizetését, ha a magyar adóhatóság a magyar adószabályokat megsértve késedelmesen téríti vissza az áfát. Ezért a hasonló tárgyú ügyekben, hasonló jogalappal benyújtott kereseteknél az uniós jog megsértése esetén is jár a késedelmi kamat.

Az Európai Bíróság tagállami hatáskörbe utalta a korábban az uniós joggal ellentétesnek bizonyult áfavisszatartás miatti késedelmi kamatról való rendelkezést, vagyis a magyar bíróságnak kell döntenie a késedelmi kamatfizetés feltételeiről, esetleges mértékéről – kommentálta az MTI érdeklődésére a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) ma az EU bíróság döntését.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Vélemény1

folyt.
Bizalmatlanság és a hatalmas államadósság, az ezzel járó kamat és tőketeher. Ennek okán és a kirívóan drága állam, mindent és mindenkit bekebelez.
Természetesen ők úgy gondolják, hogy a meglévő törvényeket csak nekünk kell betartani, és ezért nincs még hallgatólagos kiegyezés sem az állampolgárok és a hatalom gyakorlói között.
Hihetetlen , hogy sokan hogy is értelmezik a sokat emlegetett és lejáratott demokrácia szót.
Az EU. -ból is csak az kell nekik amiről úgy gondolják, hogy nekik ez jó.
Hazugságokra épül az egész társadalom, kezdve a nemzetiségi kérdéstől, a vallásgyakorlási és szólás szabadsága kérdésekig.
Pedig ameddig nem nevezzünk nevén mindent addig itt csak nyomorúság lesz, a szó lelki és anyagi értelmében is.

Vélemény1

A magyar újjászületés, és növekedés legnagyobb gátja a

Zsolt Ruszin

Az ügy kormányzati kezelése kísérteties hasonlóságokat fog mutatni a 98%-os különadó történetével.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közhatalmi tevékenység díjának továbbhárítása – Áfa 2

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Fővárosi ipa-mentesség

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Járulékfizetés táppénz alatt

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink