hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áfabonyodalmak határokon túl: háromszög- vagy láncügylet?

  • adozona.hu

Cseh cég egy német cégnek értékesít szenet, amely azt eladja egy magyar cégnek, amely továbbértékeíti egy szlovák cégnek. Szerepeltetheti-e a magyar cég háromszögügyletként ezt az áfabevallásában? – kérdezte olvasónk. Dr. Kelemen László jogász, adószakértő válaszolt.

"A" cseh bánya szenet értékesít "B" német cégnek, amely eladja a szenet "C" magyar cégnek, amely továbbértékesíti "D" szlovák cégnek. A szállítást "C" magyar cég fizeti. Az árut "A" cseh bányától "D" szlovák végfelhasználónak szállítják le közvetlenül. Mind a négy cég rendelkezik EU-s adószámmal. "C" magyar társaság ezt simán kezelheti háromszögügyletként úgy, hogy "B", "C", "D" cégeket tünteti fel az A60-as bevallásban? Vagy "B" német cégnek be kell jelentkeznie Csehországba az áfa hatálya alá, ahol áfásan megvásárolja a terméket, és úgy értékesíti nekünk közösségen belülre? – kérdezte olvasónk.

A háromszögügylet alkalmazási feltételeinek nem felel meg az ügylet, hiszen négy szereplő található meg az étékesítési láncban – szögezte le válasza elején szakértőnk. Mindenképpen láncügyletről beszélünk, hiszen az értékesítések egyetlen szállítással járnak, és a termék az első értékesítőtől közvetlenül a végső beszerzőhöz kerül.

A közösségi bírósági esetjog (és a magyar jogértelmezési gyakorlat) tükrében az ügylet helyes megítélése az alábbi:

– A (cseh) cég értékesítése belföldi ügylet Csehországban;

– B (német) cég értékesítésének teljesítési helye Csehország, így adóalanyként nyilvántartásba kell vetetnie magát Csehországban, ezáltal viszont jogosult A cég oldaláról rá hárított cseh áfa levonására, és jogosult közösségi adómentesség alkalmazására;

– C (magyar) cég mivel köztes szereplőként fuvaroztat, így meg kell határozni, hogy az ügyletben vevőként vagy eladóként jár el. Jogszabályi vélelem alapján (áfatörvény 27. § (2) bekezdése) vevőként jár el, így a beszerzéshez kapcsolódik a termék fuvarozása, ezáltal a C adóalany a fuvarozás rendeltetési helyén valósít meg közösségi beszerzést, majd pedig egy belföldi értékesítést (27. § (3) bekezdése), így C adóalanynak elvileg Szlovákiában kell adóalanyként bejelentkeznie;

– D (szlovák) adóalany így belföldi beszerzést hajt végre.

Ha a német cég bejelentkezik Csehországban akkor a háromszög-egyszerűsítés szabályait érdemes megvizsgálni, ugyanakkor erre vonatkozóan a szlovák rendelkezéseket kell alkalmazni, hiszen a szlovák áfaszabáyok adhatnak felmentést a magyar köztes szereplő adóalanykénti bejelentkezése alól. Ha a fuvarozás érkezési helye Magyarország lenne, akkor – szakértőnk véleménye szerint – lehetne alkalmazni a háromszög-egyszerűsítés szabályait a 91. paragrafus (2) bekezdése és a 141. paragrafus alapján.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink