hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áfacsalók végnapjai? Új fegyver készül a körhintások ellen

  • BruxInfo

A határon átnyúló tranzakciók esetén a végleges uniós áfarezsimben az eddigi gyakorlattól eltérően a cél-, nem pedig a származási országban fogják begyűjteni a hozzáadottérték-adót. A Bizottság olyan javaslaton dolgozik, ami részben az adócsalások elkerülésére gyökeresen megváltoztatja majd az áfa fizetésének módját a határokon átnyúló üzleti tranzakciókban.

Az áfabefizetés módjának megváltoztatására irányuló javaslatot készít elő a határokon átnyúló üzleti tranzakciók esetében az Európai Bizottság, amely szerdán tartott orientációs vitát a kérdésben. A testület három hét múlva fogadja el várhatóan azt a cselekvési tervet, amely több szempontból is radikálisan módosítaná az eddigi, az adócsalások ellen meglehetősen kevés védelmet nyújtó gyakorlatot.

Ezt Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke jelentette be a biztosi kollégium szerdai ülése után. Az alelnök elmondta, hogy (a testület elképzelései alapján) a hozzáadottérték-adót a jelenlegi gyakorlattól eltérően a jövőben a célországban, nem pedig a származási országban gyűjtenék be.

A Bizottság szerint a változást a határokon átnyúló tranzakciókat gyakran jellemző adócsalások megnehezítésének szándéka, a kis- és középvállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése és az ügyletek lebonyolítását átalakító új technológiák megjelenése indokolja.

A testület a határokon átnyúló tranzakciók esetében elkövetett körhinta- és egyéb adócsalások megakadályozása érdekében két különböző opciót mérlegel. Dombrovskis szavai szerint a Bizottság számára jelenleg egyértelmű elsőbbséget élvez az a megoldás, amelynek értelmében az áru-, vagy a szolgáltatás rendeltetése szerinti célország megbízásából a származási ország hatóságai gyűjtik be a forgalmi adót, amit aztán utólag átutalnak a célországnak.

Jelenleg az exportáló ország üzleti vállalkozásai 0 százalékos áfát számolnak fel a határokon átnyúló tranzakciók során, és az importőr országban, az ott érvényes áfakulcsnak megfelelően vonják le az adót. A jövőben ez megfordulna, és a származási ország vonná le az áfát, aminek összegét átutalnák a célországnak. Ezzel a módszerrel Dombrovskis szerint csökkenteni lehetne például a körhinta-csalások veszélyét. Utóbbiak esetében a csalók rövid időn belül akár árumozgás nélkül is többször „utaztatják” papíron az árut két ország között, anélkül, hogy befizetnék az áfát, amit ugyanakkor esetenként visszaigényelnek. Ilyenkor azt használják ki, hogy a tényleges befizetés és az ügylet realizálása között hosszabb idő telik el.

A másik opció a fordított áfakivetés lenne, amelynek értelmében a forgalmi adót nem minden egyes ügylet után fizetnék ki, hanem csak a legutolsó eladáskor, amikor a végfogyasztóhoz kerül a termék vagy a szolgáltatás. Miközben ez csökkentené a bürokráciát, a bizottsági alelnök szavai szerint nem tenné lehetővé az egyes ügyletek nyomon követését, és így újabb, másfajta csalások előtt nyithatná meg az utat.

A Bizottság ezért egyértelműen az első verziót preferálja. Valdis Dombrovskis a BruxInfo kérdésére ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a változások kizárólag az adóbeszedésének módját érintenék, és nem az adókulcsokat.

EU-források szerint ugyanakkor a fennálló minimális áfaszabályok és kulcsok felülvizsgálata is része lehet a még mindig átmenetinek számító uniós áfarendszer véglegesítéséről folyó vitának. A jelenlegi szabályok értelmében a tagállamok által alkalmazható általános áfakulcs nem lehet alacsonyabb 15 százaléknál, és legfeljebb két 5 százaléknál nem kisebb kedvezményes áfakulcsra van lehetőség. Az EU azonban elindulhat egy ennél rugalmasabb rendszer irányába, ami nagyobb differenciálódást tehet lehetővé a tagállamok között – vélik a BruxInfónak nyilatkozó források.

A tagállamoknak 2014-ben 1 billió euró bevételük származott a hozzáadottérték-adó begyűjtéséből, ami az uniós GDP körülbelül 7 százaléka. Európai szinten 170 milliárd euróra becsülik évente azt az összeget, ami a reálisan elvárható áfa-befizetések és a ténylegesen beszedett áfa között feszül. A határokon átnyúló csalások évente nagyjából 50 milliárd euró veszteséget okoznak a tagállamok költségvetéseinek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink