hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fizetési könnyítési kérelmek elbírálása NAV-módra

  • Angyal József (okleveles adószakértő)

Az adóhatóság gyakran eltúlzott adóhiány és bírság megállapítást tartalmazó határozataival szemben az adózók utolsó lehetősége a fizetési könnyítési kérelem benyújtása.

Az utóbbi időben sokan panaszkodtak arra, hogy az adóhatóság futószalagon utasítja el a fizetési könnyítési kérelmeket egy nagyon sajátos elbírálási módszer alapján. Az adózók gyakran a tartozás egy részének (bírság, kamat) elengedését, a többi részre pedig részletfizetési lehetőséget kérnek. Ezt a következőképpen bírálja el a NAV:
• a tartozás egy részének elengedéséhez túl sok a kérelmező jövedelme, vagyona.
• a részletfizetéshez túl kevés a kérelmező jövedelme, vagyona.
• a kérelem elutasításával azt vélelmezi az adóhatóság, hogy az egy összegben megfizetéshez pont elég a kérelmező jövedelme, vagyona.
Valójában fordítva kellene logikailag helyesen elbírálnia az adóhatóságnak a kérelmet. Először azt kellene vizsgálnia, hogy az adótartozás egy összegben történő megfizetése lehetséges-e. Ezt követően azt kellene vizsgálnia, hogy mekkora havi törlesztés megfizetése reális az adózó részéről. Ebből már kiszámítható lenne, hogy mekkora részt kellene elengedni a jogerős tartozásból ahhoz, hogy a költségvetés pénzhez jusson. Nem elég, hogy az adóhatóság sajátos logikával vizsgálja meg és utasítja el a kérelmet, még a jogorvoslati lehetőségtől, a fellebbezéstől is elriasztja a kérelmezőt. Míg az alapeljárásban benyújtott fellebbezési illeték alapja az adóhiány (a bírság és pótlékok jogkövetkezménynek minősülnek), addig a fizetési könnyítési eljárásban az illeték alapjának a teljes összeget (adóhiány, bírság, pótlék) tekinti az adóhatóság. Megítélésem szerint nem jogszerű az adóhatóság eljárása. A kérelem tárgya ugyanis nem a megállapított adóhiány, pótlék és bírság vitatása, hanem a fizetési könnyítés engedélyezése. Fizetési könnyítési kérelem esetén véleményem szerint jogszerűen tételes illeték számítható fel.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft.-tulajdonos lehet-e katás egyéni vállalkozó?

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Munkaügyi nyilvántartás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

EPR-díj számviteli elszámolása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink