hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

EKAER-rendeletek: még mindig sok a bizonytalanság

  • adozona.hu

A közúti elektronikus áfa-ellenőrzések, az EKAER bevezetésének elhalasztását, de legalábbis fokozatos bevezetését javasolja az ellenőrzés tegnap megjelent végrehajtási rendelettervezetei kapcsán írott blogjában Hegedüs Sándor, az RSM DTM Zrt. adópartnere.

A várva várt EKAER rendelet-tervezetek megjelenése néhány kérdéses pontot tisztázott az elvben három hét múlva induló új rendszer rengeteg kérdéses eleme közül – emeli ki Hegedüs Sándor, hozzátéve: így világosabban körvonalazódik az áfa-megfizetés hatékonyságát növelő céllal elindítani kívánt rendszer működésének keretrendszere, a jogosultságok és a kötelezettségek köre. A közvélemény felé bemutatott rendelettervezet megjelölte továbbá azon áruk és termékek körét, amelyek a kockázatos, éppen ezért szállításukhoz óvadékot igénylő termékek körébe tartoznak, s ennek megfelelően különleges ’elbánást’ igényelnek mind az érintett ügyletekben részt vevőktől, mind az adminisztrációban résztvevő minden további érintettektől.

Ugyanakkor éppen a gyors lépéskényszer miatt kérdések vetődnek fel, hogy ezen termékek összeállítása vajon megfelelően teljes körű-e? A sokak által kockázatosnak ítélt élelmiszereken kívül a felsorolásban szerepelnek egyes építőipari alapanyagok, illetve ruházati termékek. Azonban, ha csak a fordított áfá egyes termékek és szolgáltatások körében történő ideiglenes bevezetésére vonatkozó EU irányelv érvényben lévő felsorolását, vagy éppen a NAV tegnapi bejelentését vesszük alapul, több olyan termékkör is van, amely áfafizetés szempontjából egyértelműen kockázatokat jelent, ugyanakkor nem szerepel a jelenlegi listában. Ilyenek lehetnek – a teljesség igénye nélkül – például a mobiltelefonok, az integrált áramkörű eszközök, mikroprocesszorok, videojáték-konzolok, tábla PC-k és laptopok.

Bár a rendelet véleményezésére van közel 30 óra, ez nem biztos, hogy elegendő lesz minden hiányosság feltárására. Mindez abba az irányba mutat, hogy az áfa-fizetési szempontból pozitív elmozdulást lehetővé tevő változások kapcsán érdemes lenne átgondolni a törvényhozónak, hogy a szabály életbe léptetésének határidejét – ahogy erre a pénztárgépek üzembe helyezésekor már volt precedens – kitolja.

Ahogy a hatástanulmány is tartalmazza a mintegy 7500 fuvarozással foglalkozó cég mellett, több mint 100 ezer kereskedelmi tevékenységet végző társaság lehet érintettje az új rendszernek. Mivel számos ponton nagy a bizonytalanság, érdemes lenne a felkészülési időt meghosszabbítani és kitolni a rendszer éles indulását. A blog írója szerint elképzelhető lenne a fokozatos hatályba léptetés például a szállított termékek típusa szerinti differenciálása alapján, hiszen az idei év végi áfa törvénymódosítások is éltek ezzel a fokozatos hatálybaléptetés lehetőségével.

A rendeletek tervezeteit itt éri el!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Képzés költségének elszámolása

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kiva választása – kedvezményezett átalukás – jogutód

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivás vállalkozás lakóingatlant értékesített

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink