hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Új rendelet: ügyvédi és közjegyzői iroda, közalapítvány számvitele

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

A cikk az egyéb szervezetek közül a köztestület és a közalapítvány, a különböző (ügyvédi, szabadalmi ügyvivő, végrehajtói, közjegyzői) irodák, az MRP szervezet, a víziközmű társulat, a közhasznú szervezetként működő felsőoktatási intézmény, az az európai területi együttműködési csoportosulás, és az európai kutatási infrastruktúráért felelős konzorcium számvitelibeszámoló-készítési szabályait mutatja be a 2017-től hatályos kormányrendelet alapján.

2017-től az egyéb szervezetek beszámoló-készítési és könyvvezetési kötelezettségére vonatkozó szabályokat a 479/2016. (XII. 28.) kormányrendelet (Rendelet) írja előA felsorolt szervezetekre a következő előírások érvényesek:

A köztestület, a közalapítvány és az MRP szervezet
, a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) előírásainak a Rendeletben foglaltak figyelembevételével történő alkalmazása.

Az ügyvédi irodának, a szabadalmi ügyvivő irodának, a végrehajtói irodának, a közjegyzői irodának,
a közhasznú besorolással nem rendelkező európai területi együttműködési csoportosulásnak, az európai kutatási infrastruktúráért felelős konzorciumnak a beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettsége megállapításánál a Szt. előírásait kell alkalmaznia.

A közhasznú jogállású egyéb szervezet
az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (a továbbiakban: Ectv.) előírásait figyelembe véve, a Szt. és a Rendelet alapján köteles beszámolót készíteni, kivéve a közhasznú szervezetként működő felsőoktatási intézményt és a közhasznú szervezetként működő európai területi együttműködési csoportosulást, amelyeknél az Ectv. előírásainak figyelembevételével a Szt. előírásait kell alkalmazni.

Az egyéb szervezetek által alapított, fenntartott egészségügyi, szociális és oktatási tevékenységet ellátó, jogi személyiséggel rendelkező szervezet beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségét a létrehozó szervezet állapítja meg jogi személyisége alapján besorolva azt a Szt. szerinti gazdálkodó, vállalkozó államháztartás szervei vagy az egyéb szervezetek közé szervezetek közé.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megismerheti, hogyan kell együtt értelmezni az egyéb szervezetekre vonatkozó törvények, a számviteli törvény és a Rendelet szabályait!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A 2017-es változásokról itt, a 2018-asokról itt olvashatja el korábbi cikkeinket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közhasznú tevékenység adómentessége

Pölöskei Pálné

adószakértő

Unión belüli jövedelem adózása, árfolyama II.

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink