hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így változnak az adók az idén és jövőre

  • adozona.hu

Hogyan módosulnak a társasági adó, az általános forgalmi adó, a helyi adó szabályai és más közterhek 2016-ban és 2017-ben? A BDO Magyarország összefoglalóját közöljük.

TÁRSASÁGI ADÓ

  • A törvénymódosítás alapján 2016. július 1-jétől jelentősen szűkül a törvény jogdíj fogalma. Míg a hatályos szabályok alapján jogdíjnak minősül a védjegy, szabadalom, szellemi alkotás és know-how hasznosítási engedélyével összefüggésben kapott ellenérték is, a módosított szabályok alapján ezek már nem minősülnek jogdíjnak. Változik a törvény bejelentett immateriális jószág, valamint jogdíjra jogosító immateriális jószág fogalma is. A módosítás szerint az adóalap-kedvezmények a kapott jogdíj meghatározott arányszám szerinti összege után vehetők igénybe. A törvénymódosítás alapján 2016. július 1-jétől a jogdíjjal kapcsolatos adóalap-csökkentő tétel alapja nem a jogdíj bevétel, hanem a jogdíjból származó nyereség (annak 50 százalékos mértékéig vehető igénybe).
  • A kedvezményezett átalakulás, illetve kedvezményezett eszközátruházás minősülési feltétele a továbbiakban az is, hogy az ügyletet valós gazdasági, kereskedelmi okok alapozzák meg, amelyet az adózó köteles bizonyítani. Kapcsolt vállalkozások között lebonyolított kedvezményezett eszközátruházás kapcsán a törvénymódosítás további feltételt szab az adóalap csökkentő tétel alkalmazásával összefüggésben.
  • Műemlék karbantartásának költsége adóalap-csökkentő tételként érvényesíthető. A kedvezmény felső korlátja az adózás előtti nyereség ötven százaléka. A műemléki felújítás adóalap kedvezménye bővül, 2017-től a felújítás költségének kétszeres értékében érvényesíthető adóalap csökkentő tétel. A kedvezmény együttesen is igénybe vehető; az alkalmazás feltétele, hogy felújításra vagy karbantartásra ne hatósági kötelezés eredményeképpen kerüljön sor.
  • „Új adóalap csökkentő tétel lesz alkalmazható az szja törvény szerinti mobilitási célú lakhatási támogatás adóévben érvényesített összegére, valamint a munkásszállás kialakítására, fenntartására, üzemeltetésére tekintettel az adóévben elszámolt költséggel, ráfordítással összefüggésben az adózás előtti nyereség összegéig.
  • „A kapcsolt vállalkozással szemben fennálló követelés behajthatatlanná válása, illetve értékvesztés visszaírása kapcsán szigorúbb szabályozás lép életbe: az adóalap csökkentés érvényesítése érdekében az adózónak részletes adatszolgáltatási kötelezettsége merül fel, így a kapcsolt vállalkozásról illetve az ügyletet megalapozó valós gazdasági okokról az adózó társasági adóbevallásában. nyilatkoznia szükséges.
  • „A transzferár-korrekció miatti adóalap csökkentő tétel alkalmazása kapcsán a módosítás további feltételt szab: eszerint a kapcsolt félnek nyilatkoznia szükséges arról, hogy az alkalmazott ár és szokásos piaci ár különbözetét figyelembe veszi a társasági adó megállapításakor. Az adminisztrációs terhek csökkentése érdekében a magyar adózási alól mentesülő magyar fióktelep mentesül a transzferár dokumentációs kötelezettség alól a külföldi vállalkozó és belföldi telephelye közötti relációban.
  • „Alapelvi rendelkezés pontosítása céljából a törvénymódosítás kimondja, hogy adóelőny nem érvényesíthető, ha a jogügylet „fő célja” adóelőny elérése (annak célja „csak adóelőny” hatályos törvényi fordulatot módosítva).

HELYI IPARŰZÉSI ADÓT ÉRINTŐ LEGFONTOSABB VÁLTOZÁSOK

  • A hatályok szabályozás alapján adómentes az egyes non-profit szervezetek, így például építmény- és telekadó vonatkozásában az egyesület, az alapítvány az alapító okiratban, alapszabályban meghatározott alaptevékenység kifejtésére szolgáló épület és telek után, amennyiben megelőző adóévben folytatott vállalkozási tevékenységéből származó jövedelme, nyeresége után sem bel-, sem külföldön adófizetési kötelezettsége nem keletkezett. A módosítás indokolása szerint a gyakorlatban a hatályos szabályozás visszaélésszerű joggyakorláshoz vezetett, így gyakori esetben az ingatlan tulajdonosa az érdekkörébe tartozó alapítvány, egyesület javára vagyoni értékű jogot jegyezetett be az ingatlan nyilvántartásba, abból a célból, hogy az ingatlan tulajdonosát adófizetés ne terhelje. Emiatt a módosítás pontosítja a szabályozást, eszerint az építményadó és telekadó mentesség csak az ingatlan nyilvántartásban tulajdonosként bejegyzett, kedvezményezett adóalanyt illeti meg az alaptevékenység kifejtésére szolgáló épület és telek után.
  • „A törvénymódosítás a telekadó mentességi szabályával összefüggésben definiálja a mezőgazdasági művelés alatt álló belterületi telek fogalmát, pontosítva annak részletszabályait, arra vonatkozóan, hogy mikor minősülhet telekadó mentesség hatálya alá eső, mezőgazdasági művelés alatt álló területnek az adott ingatlan. A módosítás indokolása alapján a tapasztalatok azt mutatják, hogy sokszor tipikusan befektetési célú, belterületi telkek váltak telekadó mentessé, oly módon, hogy a területen csak látszatművelés folyt. A pontosított definíció az adómentességet célzó visszaélésszerű magatartások visszaszorítását szolgálja.
  • „A már kihirdetett, 2017. január 1-jétől hatályos szabály szerint az iparűzési adóalanyok 2017. január 1-jétől a NAV-on keresztül is benyújthatják iparűzési adóbevallásukat az illetékes települési önkormányzathoz. A módosítás egyértelműsíti, hogy az adózó az állami adóhatósághoz elektronikusúton nyújthatja be a bevallását.
  • „A helyi adó törvény szerint az alapkutatás, alkalmazott kutatás, kísérleti fejlesztés közvetlen költsége, mint helyi adóalap szempontjából nettó árbevétel csökkentő tétel fogalma bővebb tartalmú, mint a társasági adó törvény szerinti fogalom. Míg a hatályos Hipa törvény alapján nettó árbevételt K + F jogcímén csökkenti a kapott támogatásból, illetve a más belföldi adóalanytól vásárolt K+F közvetlen költsége is, ez a társasági adóalap viszonylatában adóalap csökkentő tételként nem szolgálhat. Ezen eltérés kiküszöbölése céljából a módosítás iparűzési adóban a K + F közvetlen költség fogalmát azonossá teszi a társasági adóalapot csökkentő tétel K+F közvetlen költség fogalmával, így a módosítás eredményeképpen a vásárolt K+F közvetlen költsége nem eredményezhet adóalap csökkentést helyi iparűzési adó vonatkozásában.
  • „Összhangban a társasági adó törvény jogdíj fogalom módosulásával, a helyi adó törvény önálló jogdíj fogalommal egészül ki. Ennek megfelelően a továbbiakban például a védjegy, szabadalom, szellemi alkotás és know-how hasznosítási engedélyével összefüggésben elszámolt bevétellel nem csökkenthető a helyi iparűzési adóalap, mivel az az adó szempontú szűkített jogdíj fogalomnak nem felel meg.

ÁLTALÁNOS FORGALMI ADÓ TÖRVÉNYT ÉRINTŐ LEGFONTOSABB VÁLTOZÁSOK

  • Belföldi összesítő nyilatkozat: Az elfogadott törvénymódosítás értelmében a belföldi összesítő nyilatkozathoz kapcsolódó összeghatár jelentősen, egymillió forintról százezer forintra csökken. 2017. január 1-től minden olyan számlát, szállítót szerepeltetni kell az áfa bevallás M lapján, amely esetében az áthárított adó meghaladja a 100 000 forintot, vagy az adott időszakban ugyanattól a szállítótól beszerzett termékek és szolgáltatások alapján áthárított, levonásba helyezett adó összességében meghaladja a 100 000 forintot.
  • „A törvénymódosítás egy elektronikusan teljesíthető adatszolgáltatás lehetőségét biztosítja a számlázási funkcióval rendelkező adóalanyok részére, hogy az általuk kibocsátott számlák adatait valós időben (számlázáskor), online adatszolgáltatással teljesítsék; mentesülve így a belföldi összesítő nyilatkozat-tételi kötelezettség alól kimenő számlák esetében. Külön jogszabály fogja előírni, hogy a számlák milyen adatait kell ilyen módon jelenteni az adóhatóság felé.
  • „Bejövő számlák, illetve szállítók szerepeltetése az M lapon továbbra is szükséges.
  • „A jogszabály módosítás értelmében 2017. január 1-jétől a belföldi adóalany részére kibocsátott számlán szerepeltetni kell a vevő adószámát, ha a számlában áthárított adó eléri vagy meghaladja a 100 000 Ft-ot.
  • „Adó visszatéríttetési jog kiterjesztése a Norvég Királysággal: a törvénymódosítás alapján 2017-től érvényes Magyarország és Norvégia között az áfa visszatérésre vonatkozó viszonosság fennállása. A viszonosság szabályai alapján egyrészt a magyar társaságokat megilleti az áfa visszatéríttetési jog Norvégia területén felszámított áfa vonatkozásában, másrészt a belföldön nem letelepedett norvég társaságok 2014-ben teljesített ügyletek tekintetében jogosulttá válnak áfa-visszatérítési különös eljárásra Magyarországon. A módosítás szerint a 2014. évre vonatkozó kérelmeket kivételesen 2016. szeptember 30-ig nyújthatják be az érintett adóalanyok.
  • „Az internet-hozzáférési szolgáltatás adómértéke 18 százalékra csökken. Az áfatörvény pontosan definiálni fogja az internet-hozzáférési szolgáltatások fogalmát, mely az uniós rendeletekben rögzített definícióra alapul majd. 
  • „Az étkezőhelyi vendéglátásban az étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom áfája 18 százalékra csökken 2017. január 1-jétől.
  • „A baromfi és a tojás áfája 2017. január 1-jétől 27 százalékról 5 százalékra, illetve a friss tej (ide nem értve az UHT és az ESL tejet) áfája 18 százalékról 5 százalékra fog lecsökkeni.

SZEMÉLYI JÖVEDELEMADÓT ÉRINTŐ LEGFONTOSABB VÁLTOZÁSOK

  • A cafeteria rendszert érintő jelentős módosítás, hogy 2017-től a kedvező közteher mellett nyújtható béren kívüli juttatásnak minősül az éves 100 ezer forint keretösszegig adott pénzjuttatás. További változás, hogy a 2017-től  béren kívüli juttatásként a pénzjuttatáson kívül kizárólag SZÉP Kártya nyújtható, a továbbiakban az egyéb öngondoskodási elemek (így például az önkéntes nyugdíjpénztári, illetve önkéntes egészségpénztári juttatások) egyes meghatározott juttatásként lesznek adókötelesek.
  • „A 2017. évi adótörvény változások alapján a jogalkotó biztosítani kívánja, hogy meghatározott egészségügyi szolgáltatást a munkáltató ingyenesen biztosíthasson a munkavállalói részére. Jelenleg még nem ismertek azon szolgáltatások, amelyeket átfogná az adómentesség, ezek külön miniszteri rendeletben lesznek felsorolva.
  • „Pontosításra kerül a kiküldetés, kirendelés fogalma. Eszerint kiküldetésnek minősül minden, a munkáltató által elrendelt hivatali, üzleti utazás, ide nem értve a munkáltató székhelyére, telephelyére történő munkába járást (a hatályos szabályok alapján „munkáltató által elrendelt, a munkaszerződésben rögzített, munkahelytől eltérő helyen történő munkavégzés” minősül kiküldetésnek).
  • „Új definícióként a sportrendezvény fogalma kerül beiktatásra, a módosítás indokolása szerint az adókikerülés kiküszöbölése érdekében, mivel a definíció hiányában a gazdasági élet szereplői által munkavállalóik részére szervezett sportprogramot is magában foglaló zártkörű rendezvények is adómentes sportrendezvénynek minősülhettek.
  • „A módosítás egyértelműsíti a távmunka-végzés esetén a munkába járáshoz kapcsolódó utazási költségtérítés feltételeit.
  • „A módosítás alapján a társaság ki nem fizetett nyeresége terhére történő törzstőke emelése nem minősül a magánszemély bevételének. Az új Ptk. kifejezetten rendelkezik arról, hogy a társaság törzstőkéjének emelése a társaság ki nem fizetett nyeresége terhére is történhet. Az Szja tv. hatályos rendelkezése alapján a törzstőkének a ki nem fizetett nyereség terhére történő szolgáltatása egyéb jövedelemnek minősül, a fenti módosítás eredményeképpen pedig ahhoz adómentesség kapcsolódik. A módosítás az adóhatóság felé adatszolgáltatási kötelezettséget ír erről elő ezzel összefüggésben.
  • „A módosítás adóhatósági tájékoztatási kötelezettséget határoz meg munkavállalói opciós jellegű értékpapír juttatási programhoz kapcsolódóan.

„Az egyes meghatározott juttatásokra és a béren kívüli juttatásokra vonatkozó szabályok úgy módosulnak, hogy azok a duális képzésben hallgatói munkaszerződés alapján résztvevő hallgatókra is alkalmazhatók a kötelező szakmai gyakorlaton lévő hallgatókon túl. A módosítás kiterjeszti az szja mentességet a duális képzés elméleti szakaszára is.

A SZOCHóT ÉRINTŐ LEGFONTOSABB VÁLTOZÁSOK

  • „Meghatározott feltételekkel lehetővé válik, hogy a kifizető saját tevékenységi körében végzett K+F tevékenység közvetlen költségének levonására tekintettel keletkező negatív társasági adóalap 50%-a alapján szociális hozzájárulási adókedvezményt érvényesíthessen.
  • „A szövegpontosítással egyértelművé válik, hogy a társaság tagja nem minősül Tbj. szerinti társas vállalkozónak, ha a társaságban végzett tevékenységét (személyes közreműködés, ügyvezetés) munkaviszony keretén belül végzi, így a munkaviszonyban tevékenységet folytatókra nem vonatkozik a minimális szociális hozzájárulási adóalap fizetésre vonatkozó szabály.

AZ ADÓZÁS RENDJÉT ÉRINTŐ LEGFONTOSABB VÁLTOZÁSOK

  • „Új adóhatósági ellenőrzési forma a feltételes adómegállapítás alapjául szolgáló tényállás megvalósulásának ellenőrzése. Az ellenőrzés tárgya annak megállapításra, hogy az adózóra vonatkozó feltételes adómegállapítást tartalmazó határozat alapjául szolgáló tényállás megvalósult-e.


Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink