hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Katások, figyelem! Nagyon fontos változást hoz 2015

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő
5

Az Országgyűlés által elfogadott adótörvényeket módosító törvény több ponton is változást hoz a jövő évtől a kisadózók tételes adójában, vagyis a katában.

Az egyik legfontosabb változás, hogy a jövő évtől kezdve nem az egyes negyedévek végén, hanem a naptári év utolsó napján, azaz december 31-én fennálló, 100 ezer forintot meghaladó végrehajtható adótartozás esetén szünteti meg az adóhatóság az érintett vállalkozások katás státuszát.

Az adóalanyiság azonban nem az adóév utolsó napján szűnik meg, hanem annak a hónapnak az utolsó napján, mely hónapban a kizárásról szóló határozat jogerőre emelkedik.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a katásokra vonatkozó további törvénymódosításokat.
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (5)
bizam

Egy továbbképzésen A NAV egyik Főosztályvezetője , ezt monta" taggyűlési jegyzőkönyv alapján lehet osztalékot fizetni!Ha nincs továbbra sem osztaléknak minősül!"

Mona65

Hogy állapítják meg, hogy mennyi volt az osztalék összege?

Rovenszky5

Köszönöm a válaszát. Az adóhatóság azért sem fárasztja magát azzal, hogy mi az osztalék a kisadózó vállalkozásnál, mivel a nem közreműködő kültag csak osztalékot kaphat. Felvetődik a kérdés, hogy elfogadja-e az adóhatóság, hogy a kültag nem kap semmit?

Ruszin Zsolt

2015.01.01 után történő kifizetés esetén osztaléknak minősül "a kisadózó vállalkozás kisadózóként be nem jelentett (a társaság tevékenységében részt nem vevő) tagja részére a társaság nyereségéből való részesedésként kifizetett összeg".

A jogalkotó csupán kedvezni akart, hiszen a NAV az ilyen típusú jövedelmek esetén társas vállalkozóként kapott járandóságot, bért, vagy akár még be nem jelentett munkaviszonyt is vélelmezhetett. Ezzel a kérdés adójogilag a helyére került.

Úgy látszik, hogy a kisadózást legjobban ismerők MNB-be való "átigazolásukat" követően az átalányadózás kevéssé ismerők maradhattak többségben az NGM-ben. A kisadózó vállalkozás ugyanis nem rendelkezik nyereséggel, abból tehát részesedni se lehet, de ha nagyon formailag közelítek, akkor még ezt megállapító taggyűlés sincs, mert számviteli beszámoló hiányában pedig az osztalékfelosztás is kizárt.

Maradjunk annyiban, hogy a kereteken belül maradva a jogalkotó megtette a témában, amit lehetett, egyértelműsítve, hogy ki-mire számítson. A közös bankszámla viszont gond, de ez is csak azért, mert egy olyan adóhatósággal vagyunk "megáldva" ahol nagyon sok döntéshozó szeretne az élettel derékszöget bezárni. Az pedig még ennél is nagyobb gond, hogy elvárják, hogy a társadalom alkalmazkodjon hozzájuk.

Rovenszky5

Jól értem? Egy katás bt.-ből, (ahol csak a beltag katás, mert a kültag nem működik közre) kifizetett összeg után a kültag osztalék utáni adót és járulékot fog fizetni?
Mert mondjuk férj és feleség és a közös bankszámlájukra utalják a Bt.-ből a pénzt.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink