hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szja-változások 2015: új házasok, egyéni vállalkozók, katások

  • Surányi Imréné okleveles közgazda
1

Szigorodik az egyéni vállalkozók és az őstermelők veszteségelhatárolására vonatkozó szabály. Osztalékjövedelem lesz a kisadózó vállalkozások tételes adóját választó vállalkozások kisadózóként be nem jelentett tagjainak kifizetett nyereség összege. Tágulnak a családi adókedvezmény igénybe vételi lehetőségei, ugyanakkor szigorítás, hogy a következő év során minden kedvezményezett eltartott részére adóazonosító jelet kell igényelni. Jövőre jön az új házasok adókedvezménye – egyebek mellett ezeket a változásokat hozza a 2015. évi adócsomag.

A 2015. évi adóváltozásokat ismertették a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai a december 10-én megrendezett HVG-Kyocera konferencián. Cikkünkben a személyi jövedelemadó (szja) törvény főbb változásait mutatjuk be, amelyeket Lepsényi Mária, a NAV főmunkatársa ismertetett.

A családi kedvezményt érintő változások közül a kétgyermekesek kedvezményének fokozatos növelése a legfontosabb, noha a kedvezmény emelése csak 2016-ban kezdődik el, s 2019-re kétszereződik meg. Ugyanakkor 2015-től lépnek hatályba a következő módosítások:

– a kedvezmény érvényesítése szempontjából jogosultnak számít a családi pótlékra jogosulttal közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult házastárs (például nevelőszülő, gyám házastársa) is, így már év közben az adóelőleg megállapításánál lehetővé válik a közös érvényesítés;

– a kedvezményre saját jogán jogosulttal (például rokkantsági járadékban részesülő magánszeméllyel) közös háztartásban élő hozzátartozó (például testvér) is megoszthatja házastársával, élettársával az adóbevallásában év végén a kedvezmény összegét;

– a kedvezményt mindenfajta rendszeres jövedelem (például megbízási díj, tiszteletdíj, bérleti díj) adóelőleg megállapításánál figyelembe lehet venni, akkor is, ha a magánszemély egyénileg fizet a negyedévet követő hó 12-éig adóelőleget rendszeres jövedelem után;

– a családi járulékkedvezmény éves elszámolásakor a visszajáró, illetve a még igényelhető járulékkedvezményt a személyi jövedelemadó javára/terhére kell rendezni;

– a 2015. évi bevallásban, munkáltatói elszámolásban, majd 2016-ban az adóelőleg-levonásnál csak az adóazonosító jel közlésével (a T34-es nyomtatványon igényelhető) lehet a kedvezményt érvényesíteni, a természetes azonosítók a továbbiakban nem lesznek elfogadhatók (ez a szabály például arra a gyermekre is vonatkozik, aki a határon túl él, de a szülei Magyarországon veszik igénybe a családi kedvezményt).

Új adóalap-csökkentő kedvezmény (31 250 forint) jár 2015-től minden házaspárnak, akik esetében legalább az egyik fél 2014. december 31-e után az első házasságát kötötte meg, a házasságkötés hónapját követő hónaptól 24 hónapon keresztül. A kedvezmény akkor is érvényesíthető, ha a házasság megkötésekor a felek bármelyikének, vagy kettejüknek közösen már van gyermeke, és ezért jogosult(ak) családi kedvezményre. Ilyen esetben az első-házas kedvezmény sorrendben megelőzi a családi kedvezményt, de ahhoz hasonlóan közös nyilatkozat alapján az előleg levonásánál is figyelembe vehető, illetve közösen is érvényesíthető.

Az első-házas kedvezménnyel legfeljebb a családi kedvezményre való jogosultság kezdő hónapjáig lehet élni. Ilyen esetben a házas-kedvezményt a családi kedvezményt megelőző sorrendben lehet levonni, mindaddig, amíg magzatra tekintettel vagy gyermek örökbefogadása esetén a házaspár további családi kedvezményre válik jogosulttá. A nevelőszülői minőségben keletkező új jogosultság ugyanakkor nem szakítja meg a házas-kedvezmény időtartamát. Ha viszont a 24 hónapos időtartamon belül felbomlik a házasság, a fennmaradó hónapokra mindkét fél jogosultsága megszűnik.

OLVASSA EL korábbi cikkünket a témában: Így adóznak jövőre a családok: egy fecni az Alkotmánybíróság döntése?

A béren kívüli juttatások kedvezményes keretösszege (amelynek 1,19-szerese után a munkáltatónak kell 16 százalék szja-t és 14 százalék ehót fizetnie) éves szinten a jelenlegi 500 ezer forint helyett jövőre 200 ezer forint, SZÉP-kártya támogatás esetén 450 ezer forint lesz (a munkaviszonyban töltött napokkal arányosítva). Ebbe minden, a munkavállalónak, és rá tekintettel más magánszemélynek az adóévben adott béren kívüli juttatás beleszámít, ugyanakkor az önkéntes kölcsönös biztosítópénztárba úgynevezett célzott szolgáltatásra utalt munkáltatói adományt nem kell figyelembe venni.

Az értékhatárt meghaladó juttatások után a magasabb ehót a juttatást követő hónap 12-éig kell megfizetni. Ellenben a 2014. december 31-én hatályos rendelkezést kell még alkalmazni, ha 2014-ben a juttatások éves összege az 500 ezer forintos keretösszeget, vagy annak arányos részét meghaladta (azaz a társas vállalkozásoknak ezt a kötelezettséget a 2015. május havi ’08-as bevallásban kell feltüntetni, illetve eddig kell az ehokülönbözetet megfizetni).

A változások másik csoportja az üzleti biztosításokra vonatkozó fogalmi, értelmezési kérdések megoldását szolgálja, ami elsősorban a biztosítók munkáját segíti elő. Érdemi változásként kell kiemelni, hogy:

– Hároméves átmeneti időszak után, 2017. december 31-ét követően megszűnik az úgynevezett teljes életre szóló, visszavásárlási értékkel rendelkező életbiztosítások kifizető által fizetett díjának adómentessége. Az adókötelezettséget időben előre hozva (a díjfizetéshez rendelve) a kifizetőnek kell azt teljesítenie az egyes meghatározott juttatásokra vonatkozó szabályok szerint. A biztosítói kifizetésekből viszont a hozamrész kamatjövedelemként lesz adóköteles, illetve – a szerződéskötéstől számítva meghatározott idő elteltével – adómentes.

– Amennyiben a nyugdíjbiztosítás (mint alapbiztosítás) kockázati biztosítási díjrésze (ilyennek minősül a nyugdíjbiztosítás kötelező elemét jelentő haláleseti és egészségkárosodási kockázat) meghaladja az alapbiztosítás (tehát, a kiegészítő biztosítások nélküli) teljes díjának 10 százalékát, akkor 2015. január 1-jétől az alapbiztosítás kockázati biztosítási díjrésze alapján adó-visszatérítésre jogosító nyugdíjbiztosítási nyilatkozat nem tehető.

Az egyéni vállalkozók és a mezőgazdasági őstermelő egyes adóévekben keletkező veszteségének későbbi elszámolhatóságát érintő változás értelmében – a társasági adó alanyokhoz hasonlóan – a jövőre és azt követően keletkező elhatárolt veszteséget nem korlátlan ideig, hanem csak a következő öt év (de legkésőbb a tevékenység megszüntetésének éve) adókötelezettségének megállapításánál lehet majd figyelembe venni.

Ez a korlátozás nem vonatkozik a 2015. előtt keletkezett, még nem érvényesített elhatárolt veszteségre, mert arra tíz évig (utoljára a 2025. adóévben) még megmarad a jelenlegi feltételek szerinti előírás.

A vállalkozói jövedelemadó szabályai szerint adózó egyéni vállalkozónak – a társasági adóalanyokhoz hasonlóan – bizonyos kivételekkel, legalább az úgynevezett jövedelem-(nyereség-) minimum után kell vállalkozói személyi jövedelemadót fizetniük, ha el akarják kerülni az adóhatóság kockázatelemzésen alapuló ellenőrzését. A jövedelem-minimum ez ideig az eladásra beszerzett áruk és a változatlan formában továbbértékesített, továbbszámlázott szolgáltatás értékével csökkentett vállalkozói bevétel 2 százaléka. A módosított előírás szerint a jövő évtől már nem lehet levonni ezeket a tételeket, vagyis az összes bevétel 2 százaléka lesz a jövedelem-minimum.

KORÁBBI RÉSZLETES CIKKÜNK a témában: Egyéni vállalkozók, őstermelők figyelem! Fontos változás 2015-től

Az európai uniós jogszabályokkal összhangban a szja-törvény is kiegészült azzal, hogy az egyéni vállalkozók, mezőgazdasági őstermelők által érvényesíthető kedvezményeket mely uniós rendeletek alapján kell minősíteni.

Kiegészültek a külföldi pénznemek forintra történő átváltási szabályai. Eszerint:

– Az áfaalany egyéni vállalkozók azon az árfolyamon számítják át bevételeiket és kiadásaikat forintra, amelyet az adott ügyletben az áfa alapjának forintra történő átszámításához alkalmaznak.

– A nyugdíjbiztosítások esetében 2015. január 1-jétől az adóról való rendelkezés alapjául szolgáló összeg meghatározásakor a nem forintban fizetett biztosítási díjat az adóév utolsó napján érvényes MNB hivatalos devizaárfolyamon, olyan külföldi pénznem esetében, amely nem szerepel az MNB hivatalos devizaárfolyam-lapján, az MNB által közzétett, euróban megadott árfolyamon kell forintra átszámítani. Ez már a 2014. évi befizetésekről kiadott igazolásoknál is alkalmazható.

A kiküldetési rendelvény fogalma kiegészült úgy, hogy a jövőben az előírt adatokat tartalmazó, zárt rendszerben előállított és kezelt, elektronikus úton előállított bizonylat is kiküldetési rendelvénynek minősül.

Fontos változás továbbá, hogy az akadálymentesítésre adott munkáltatói támogatás is lakáscélú felhasználásnak minősül, így adómentesen támogathatók e címen a fogyatékos magánszemélyek is.

Végül, de nem utolsó sorban a katás vállalkozásokat érintő jelentős módosítás, hogy osztalékjövedelemmé vált a kisadózó vállalkozások tételes adóját választó vállalkozások kisadózóként be nem jelentett tagjainak kifizetett nyereség összege.

OLVASSA EL korábbi cikkünket is: Katások, figyelem! Nagyon fontos változást hoz 2015

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
isti004

"Kiegészültek a külföldi pénznemek forintra történő átváltási szabályai. Eszerint:

– Az áfaalany egyéni vállalkozók azon az árfolyamon számítják át bevételeiket és kiadásaikat forintra, amelyet az adott ügyletben az áfa alapjának forintra történő átszámításához alkalmaznak."
A Törvény nem így szabályozza a kiadások átváltását.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink